I dag søsætter Microsoft sit flagskib

Nu er Windows Server officielt frigivet. Programmet skal danne fundament for en hel stribe andre Microsoft-programmer, der kommer i løbet af efteråret.

Artikel top billede

Læs også:
10 vigtigste funktioner i Windows Server 2012

Microsoft satser alt på massevis af ny software

Windows Server slippes i dag ud af udviklerskyggen og ud i det pulveriserende it-liv.

Det sker klokken 17.

Nogle af de nyheder, der springer i øjnene i Windows Server 2012, handler om forbedringer, der skal gøre it-administratorerne gladere.

Og der, hvor Windows Server 2012 adskiller sig fra de tidligere udgaver, er ved at binde software fra Microsoft bedre sammen.

Server leveres nu i en mere komplet pakke med eksempelvis bedre virtualiseringsmuligheder.

Det betyder, at Microsoft sigter mod en mere omfangsrig platform, der skal støtte resten af firmaets software mere sikkert.

I den optik er Windows 8 naturligvis et centralt omdrejningspunkt på firmaets klienter og enheder.

Windows 8 kommer den 26. oktober.

Krigen mod VMware

Microsoft har længe haft VMware i kikkerten for at komme bedre med på virtualiserings-fronten.

Derfor har man spenderet en del krudt på virtualiserings-motoren Hyper-V3.0.

Den nye version er angivelig blevet forstærket i forbindelse med replikering og sikkerhedsfunktionerne er styrket i smb 3-protokollen.

Motoren understøtter i følge Microsoft 64 virtuelle processorer på hver virtuel maskine, og man kan tildele en terabyte ram til hver enhed.

Dynamic access control er et andet forsøg på at gøre sikkerheden bedre og enklere ved at nedbringe antallet af sikkerhedsgrupper.

Du kan læse mere om nyheder i Windows Server 2012 i denne historie: 10 vigtigste funktioner i Windows Server 2012

Microsoft er på vej med nærmest en komplet udskiftning i programpakken, så der er masser af lanceringer, med Windows 8 som en af de største, i syne i den nærmere fremtid.

Læs også:
10 vigtigste funktioner i Windows Server 2012

Microsoft satser alt på massevis af ny software

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse