I dag søsætter Microsoft sit flagskib

Nu er Windows Server officielt frigivet. Programmet skal danne fundament for en hel stribe andre Microsoft-programmer, der kommer i løbet af efteråret.

Artikel top billede

Læs også:
10 vigtigste funktioner i Windows Server 2012

Microsoft satser alt på massevis af ny software

Windows Server slippes i dag ud af udviklerskyggen og ud i det pulveriserende it-liv.

Det sker klokken 17.

Nogle af de nyheder, der springer i øjnene i Windows Server 2012, handler om forbedringer, der skal gøre it-administratorerne gladere.

Og der, hvor Windows Server 2012 adskiller sig fra de tidligere udgaver, er ved at binde software fra Microsoft bedre sammen.

Server leveres nu i en mere komplet pakke med eksempelvis bedre virtualiseringsmuligheder.

Det betyder, at Microsoft sigter mod en mere omfangsrig platform, der skal støtte resten af firmaets software mere sikkert.

I den optik er Windows 8 naturligvis et centralt omdrejningspunkt på firmaets klienter og enheder.

Windows 8 kommer den 26. oktober.

Krigen mod VMware

Microsoft har længe haft VMware i kikkerten for at komme bedre med på virtualiserings-fronten.

Derfor har man spenderet en del krudt på virtualiserings-motoren Hyper-V3.0.

Den nye version er angivelig blevet forstærket i forbindelse med replikering og sikkerhedsfunktionerne er styrket i smb 3-protokollen.

Motoren understøtter i følge Microsoft 64 virtuelle processorer på hver virtuel maskine, og man kan tildele en terabyte ram til hver enhed.

Dynamic access control er et andet forsøg på at gøre sikkerheden bedre og enklere ved at nedbringe antallet af sikkerhedsgrupper.

Du kan læse mere om nyheder i Windows Server 2012 i denne historie: 10 vigtigste funktioner i Windows Server 2012

Microsoft er på vej med nærmest en komplet udskiftning i programpakken, så der er masser af lanceringer, med Windows 8 som en af de største, i syne i den nærmere fremtid.

Læs også:
10 vigtigste funktioner i Windows Server 2012

Microsoft satser alt på massevis af ny software

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job