I dag søsætter Microsoft sit flagskib

Nu er Windows Server officielt frigivet. Programmet skal danne fundament for en hel stribe andre Microsoft-programmer, der kommer i løbet af efteråret.

Artikel top billede

Læs også:
10 vigtigste funktioner i Windows Server 2012

Microsoft satser alt på massevis af ny software

Windows Server slippes i dag ud af udviklerskyggen og ud i det pulveriserende it-liv.

Det sker klokken 17.

Nogle af de nyheder, der springer i øjnene i Windows Server 2012, handler om forbedringer, der skal gøre it-administratorerne gladere.

Og der, hvor Windows Server 2012 adskiller sig fra de tidligere udgaver, er ved at binde software fra Microsoft bedre sammen.

Server leveres nu i en mere komplet pakke med eksempelvis bedre virtualiseringsmuligheder.

Det betyder, at Microsoft sigter mod en mere omfangsrig platform, der skal støtte resten af firmaets software mere sikkert.

I den optik er Windows 8 naturligvis et centralt omdrejningspunkt på firmaets klienter og enheder.

Windows 8 kommer den 26. oktober.

Krigen mod VMware

Microsoft har længe haft VMware i kikkerten for at komme bedre med på virtualiserings-fronten.

Derfor har man spenderet en del krudt på virtualiserings-motoren Hyper-V3.0.

Den nye version er angivelig blevet forstærket i forbindelse med replikering og sikkerhedsfunktionerne er styrket i smb 3-protokollen.

Motoren understøtter i følge Microsoft 64 virtuelle processorer på hver virtuel maskine, og man kan tildele en terabyte ram til hver enhed.

Dynamic access control er et andet forsøg på at gøre sikkerheden bedre og enklere ved at nedbringe antallet af sikkerhedsgrupper.

Du kan læse mere om nyheder i Windows Server 2012 i denne historie: 10 vigtigste funktioner i Windows Server 2012

Microsoft er på vej med nærmest en komplet udskiftning i programpakken, så der er masser af lanceringer, med Windows 8 som en af de største, i syne i den nærmere fremtid.

Læs også:
10 vigtigste funktioner i Windows Server 2012

Microsoft satser alt på massevis af ny software

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S