I dag søsætter Microsoft sit flagskib

Nu er Windows Server officielt frigivet. Programmet skal danne fundament for en hel stribe andre Microsoft-programmer, der kommer i løbet af efteråret.

Artikel top billede

Læs også:
10 vigtigste funktioner i Windows Server 2012

Microsoft satser alt på massevis af ny software

Windows Server slippes i dag ud af udviklerskyggen og ud i det pulveriserende it-liv.

Det sker klokken 17.

Nogle af de nyheder, der springer i øjnene i Windows Server 2012, handler om forbedringer, der skal gøre it-administratorerne gladere.

Og der, hvor Windows Server 2012 adskiller sig fra de tidligere udgaver, er ved at binde software fra Microsoft bedre sammen.

Server leveres nu i en mere komplet pakke med eksempelvis bedre virtualiseringsmuligheder.

Det betyder, at Microsoft sigter mod en mere omfangsrig platform, der skal støtte resten af firmaets software mere sikkert.

I den optik er Windows 8 naturligvis et centralt omdrejningspunkt på firmaets klienter og enheder.

Windows 8 kommer den 26. oktober.

Krigen mod VMware

Microsoft har længe haft VMware i kikkerten for at komme bedre med på virtualiserings-fronten.

Derfor har man spenderet en del krudt på virtualiserings-motoren Hyper-V3.0.

Den nye version er angivelig blevet forstærket i forbindelse med replikering og sikkerhedsfunktionerne er styrket i smb 3-protokollen.

Motoren understøtter i følge Microsoft 64 virtuelle processorer på hver virtuel maskine, og man kan tildele en terabyte ram til hver enhed.

Dynamic access control er et andet forsøg på at gøre sikkerheden bedre og enklere ved at nedbringe antallet af sikkerhedsgrupper.

Du kan læse mere om nyheder i Windows Server 2012 i denne historie: 10 vigtigste funktioner i Windows Server 2012

Microsoft er på vej med nærmest en komplet udskiftning i programpakken, så der er masser af lanceringer, med Windows 8 som en af de største, i syne i den nærmere fremtid.

Læs også:
10 vigtigste funktioner i Windows Server 2012

Microsoft satser alt på massevis af ny software

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job