Batteri-fadæser: Ny software æder din gadgets energi

ComputerViews: Så er den gal igen med en softwareopdatering, der får batteriet til at miste pusten alt for hurtigt.

Artikel top billede

Læs også:

Apple-brugere i panik: Batteriet turbo-drænes i nyt OS

Nyt Android-styrestem skaber problemer

Vrede brugere: Øv, iPhone 4S sluger batteriet

ComputerViews: Softwareopdateringer kan føre meget godt med sig, men desværre indeholder de ofte også små, ubehagelige overraskelser, der kan vokse sig til store problemer hos de uheldige brugere.

Seneste eksempel er den nye version af Apples Mac-styresystem, Mountain Lion, der får Mac-brugere til at rive sig i håret og lade frustrationerne få frit løb på nettet.

"Intet ved 10.8.1 indikerer noget forsøg på at rette op på dette, og det ville være rart, hvis Apple anerkendte, at der er et kæmpe problem med batteri-situationen i Mountain Lion og aktivt forsøgte at rette op på det," skriver en utilfreds bruger i Apples eget support-forum.

Og Apple er ikke det eneste selskab, der dummer sig ved at sende ny software afsted mod kunderne uden at have elimineret eventuelle batteri-problemer.

Også gal med Android

Tidligere i år var det Googles Android 4.0, kendt som Ice Cream Sandwich, der skabte store batteri-problemer for smartphone- og tablet-brugere verden over.

"Jeg opdaterede til 4.0 ICS, og batteriet holdt fint de første par dage. Nu holder det kun i nogle få timer. Til at starte med holde det i to dage. Hvad sker der???" lød det fra en ejer af en LG Optimus med det nye Android.

Og så var der jo Nokias Lumia 800, der sidste år også havde batteri-problemer på grund af softwaren og Apples iPhone 4S, der, sammen med iOS 5, slet ikke kunne leve op til de påståede batteritider.

Mange mulige forklarer - få løsninger

I sidstnævnte tilfælde mente mange, at blandt andet nye
lokations-tjenester i softwaren, var skyld i at batteriet blev drænet for hurtigt - hvilket Apple forsøgte at stoppe med opdateringen 5.0.1.

I tilfældet med Android 4.0 var et hav af forslag til batteri-optimeringer på banen. 

Da Nokias Lumia 800 med Windows Phone var ramt af problemer, meldte finnerne selv ud, at årsagen var, at softwaren af en eller anden grund ikke ville give adgang til den fulde batteri-kapacitet på telefonen.

Og nu er det så Mountain Lion, den er gal med.

Her er det noget nær umuligt at finde ud af, hvorfor problemerne er opstået - og hvordan man kan løse dem.

Burde prioriteres højere

Dermed er man som kunde på herrens mark, indtil leverandøren får taget sig sammen til at komme med en ny opdatering, der (måske) løser batteri-problemerne. 

Det skaber naturligvis frustration hos Mac-brugerne, ligesom det var tilfældet, da den var gal med Android, Windows Phone og iOS.

Man kan med rette spørge, om leverandørerne ikke burde have lidt mere fokus på batteritiden, når de lancerer ny software.

Måske en enkelt test eller to, inden man frigiver, kunne være på sin plads. 

Det er fint nok, at der er 117 nye funktioner at finde i softwaren, men hvis batteriet løber tør for strøm, inden man har prøvet de første 10, er det ikke meget værd.

Læs også:

Apple-brugere i panik: Batteriet turbo-drænes i nyt OS

Nyt Android-styrestem skaber problemer

Vrede brugere: Øv, iPhone 4S sluger batteriet

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,