Batteri-fadæser: Ny software æder din gadgets energi

ComputerViews: Så er den gal igen med en softwareopdatering, der får batteriet til at miste pusten alt for hurtigt.

Artikel top billede

Læs også:

Apple-brugere i panik: Batteriet turbo-drænes i nyt OS

Nyt Android-styrestem skaber problemer

Vrede brugere: Øv, iPhone 4S sluger batteriet

ComputerViews: Softwareopdateringer kan føre meget godt med sig, men desværre indeholder de ofte også små, ubehagelige overraskelser, der kan vokse sig til store problemer hos de uheldige brugere.

Seneste eksempel er den nye version af Apples Mac-styresystem, Mountain Lion, der får Mac-brugere til at rive sig i håret og lade frustrationerne få frit løb på nettet.

"Intet ved 10.8.1 indikerer noget forsøg på at rette op på dette, og det ville være rart, hvis Apple anerkendte, at der er et kæmpe problem med batteri-situationen i Mountain Lion og aktivt forsøgte at rette op på det," skriver en utilfreds bruger i Apples eget support-forum.

Og Apple er ikke det eneste selskab, der dummer sig ved at sende ny software afsted mod kunderne uden at have elimineret eventuelle batteri-problemer.

Også gal med Android

Tidligere i år var det Googles Android 4.0, kendt som Ice Cream Sandwich, der skabte store batteri-problemer for smartphone- og tablet-brugere verden over.

"Jeg opdaterede til 4.0 ICS, og batteriet holdt fint de første par dage. Nu holder det kun i nogle få timer. Til at starte med holde det i to dage. Hvad sker der???" lød det fra en ejer af en LG Optimus med det nye Android.

Og så var der jo Nokias Lumia 800, der sidste år også havde batteri-problemer på grund af softwaren og Apples iPhone 4S, der, sammen med iOS 5, slet ikke kunne leve op til de påståede batteritider.

Mange mulige forklarer - få løsninger

I sidstnævnte tilfælde mente mange, at blandt andet nye
lokations-tjenester i softwaren, var skyld i at batteriet blev drænet for hurtigt - hvilket Apple forsøgte at stoppe med opdateringen 5.0.1.

I tilfældet med Android 4.0 var et hav af forslag til batteri-optimeringer på banen. 

Da Nokias Lumia 800 med Windows Phone var ramt af problemer, meldte finnerne selv ud, at årsagen var, at softwaren af en eller anden grund ikke ville give adgang til den fulde batteri-kapacitet på telefonen.

Og nu er det så Mountain Lion, den er gal med.

Her er det noget nær umuligt at finde ud af, hvorfor problemerne er opstået - og hvordan man kan løse dem.

Burde prioriteres højere

Dermed er man som kunde på herrens mark, indtil leverandøren får taget sig sammen til at komme med en ny opdatering, der (måske) løser batteri-problemerne. 

Det skaber naturligvis frustration hos Mac-brugerne, ligesom det var tilfældet, da den var gal med Android, Windows Phone og iOS.

Man kan med rette spørge, om leverandørerne ikke burde have lidt mere fokus på batteritiden, når de lancerer ny software.

Måske en enkelt test eller to, inden man frigiver, kunne være på sin plads. 

Det er fint nok, at der er 117 nye funktioner at finde i softwaren, men hvis batteriet løber tør for strøm, inden man har prøvet de første 10, er det ikke meget værd.

Læs også:

Apple-brugere i panik: Batteriet turbo-drænes i nyt OS

Nyt Android-styrestem skaber problemer

Vrede brugere: Øv, iPhone 4S sluger batteriet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S