Posten outsourcer it for en milliard - 100 it-folk skal flyttes

En outsourcing i milliardklassen skal sikre, at PostNord ikke skal bruge så meget tid på at tænke praktisk it.

Artikel top billede

Læs også: 
Digital post koster kassen for Post Danmark

It-huset Atos skal nu står for en stor del af it-driften i PostNord, der er en sammenslutning af det danske og det svenske postvæsen.

Aftalen mellem de to parter løber over en periode på syv år, og den lyder på et beløb, der overstiger en milliard kroner.

Det skæpper naturligvis i kassen hos Atos, men også PostNord forventer en besparelse på et tocifret millionbeløb hvert år ved at sende driften ud af huset.

Atos skal levere i form af applikations-infrastruktur og services til mere end 15.000 ansatte i PostNord i hele Norden.

Aftalen betyder ligeledes, at PostNord vil overføre 100 it-personer til Atos.

"Vi har valgt Atos som partner, fordi vi kan reducere omkostningerne ved et simplere it-setup, og det vil også give en bedre platform for fremtidens udviklingsprojekter," siger Joss Delissen, CIO i PostNord til Reuters.

Læs også: 
Digital post koster kassen for Post Danmark

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg