Posten outsourcer it for en milliard - 100 it-folk skal flyttes

En outsourcing i milliardklassen skal sikre, at PostNord ikke skal bruge så meget tid på at tænke praktisk it.

Artikel top billede

Læs også: 
Digital post koster kassen for Post Danmark

It-huset Atos skal nu står for en stor del af it-driften i PostNord, der er en sammenslutning af det danske og det svenske postvæsen.

Aftalen mellem de to parter løber over en periode på syv år, og den lyder på et beløb, der overstiger en milliard kroner.

Det skæpper naturligvis i kassen hos Atos, men også PostNord forventer en besparelse på et tocifret millionbeløb hvert år ved at sende driften ud af huset.

Atos skal levere i form af applikations-infrastruktur og services til mere end 15.000 ansatte i PostNord i hele Norden.

Aftalen betyder ligeledes, at PostNord vil overføre 100 it-personer til Atos.

"Vi har valgt Atos som partner, fordi vi kan reducere omkostningerne ved et simplere it-setup, og det vil også give en bedre platform for fremtidens udviklingsprojekter," siger Joss Delissen, CIO i PostNord til Reuters.

Læs også: 
Digital post koster kassen for Post Danmark

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura