Dansk politi optrevler kæmpe skolecomputer-tyveri

Kommune fik stjålet hundredevis af computere til sine skoleelever. Nu er 17 personer anholdt, og eleverne får måske maskinerne tilbage.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Læs også:
Tyve nakker hundredevis af danske skolebørns pc'er

Natten mellem den 9. og 10. april 2012 var der været indbrud i Frederiksberg kommunes it-afdeling.

Den nat blev der stjålet 586 bærbare computere til en værdi på lige knap tre millioner kroner.

De bærbare computere var beregnet til eleverne i kommunens folkeskoler.

Nu har Indbrudsgruppen hos Københavns politi anholdt 17 personer i sagen.

16 personer er sigtet for hæleri, men en er sigtet for indbrud i kommunens it-depot. To personer har allerede modtaget en dom på fire måneders fængsel for hæleri.

Det skriver Lokalavisen Frederiksberg.

Ingen forsikring

Sagen har været kritisk for kommunen, fordi kommunen er selvforsikret, hvilket betyder, at de mange pc'er ikke blev erstattet af en forsikring, som man normalt vil opleve det i forbindelse med et indbrud.

Kommunen skulle finde en ny portion penge for at genkøbe produkterne.

Rådhuset havde ingen tyverialarmer, overvågningskameraer eller andre sikkerhedsforanstaltninger ved den port, hvor tyvene er kommet ind i et gårdanlæg og videre ind i bygningen med computerne.

"Jeg er meget ærgerlig over, at sikkerheden ikke har været bedre," sagde skolechef Gorm Bagger Andersen i april.

Men i forbindelse med anholdelserne har politiet fundet en del af maskinerne (og en masse andre tyvekoster), hvilket betyder, at Frederiksberg kan regne med at får en del af computerne tilbage.

"Vi er meget glade," siger vicekommunaldirektør Bjørn Thomsen til avisen.

Han vil ikke kommentere sagen yderligere, før han har dannet sig et overblik over politiets arbejde.

Læs også:
Tyve nakker hundredevis af danske skolebørns pc'er

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S