Omstridt Microsoft-partner taget til nåde

Dansk Microsoft-chef dømte partner ude i kølvandet på svindel-sag. Nu er selskabet igen partner.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk Microsoft-chef vil opsige omstridt partner-firma

Spamfighter-chef revser Microsoft efter fyringstrussel

Den danske sikkerhedschef hos Microsoft opfordrede Microsoft i USA til at fratage selskabet Uniblue dets partnerstatus i kølvandet på en svindelsag.

Men i dag - seks måneder senere - har Uniblue Microsoft partner-logoet på sin hjemmeside.  

Alle medlemmer af Microsoft Partner netværk (MPN) skal overholde vilkårene og betingelserne for medlemskab, oplyser pressechef Anders Adelhortst fra Microsoft til Computerworld.

"Partnere, der ikke overholder MPN-kravene, får deres MPN-medlemskab suspenderet."

Blev frataget medlemskab

"Uniblue blev frataget sit medlemskab, men er blevet genindsat efter, at de tog de nødvendige skridt til at opfylde kravene til medlemskab af Microsoft Partner Network," lyder det fra Anders Adelhorst.

Uniblue afviste dengang i medierne enhver medvirken eller skyld i nogen former for svindel. 

Faktisk kom en Spamfighter-direktør også selskabet til undsætning og skældte Microsoft ud for fyringstruslen.

Læs mere om det her.

I dag ønsker Microsoft ikke at fortælle præcis, hvorfor partneren blev frataget sit medlemskab.

Kan I oplyse, hvilke "nødvendige skridt" Uniblue tog for at opfylde kravene?

"Nej, det bliver mellem os og Uniblue, vi kan ikke kommentere offentligt på interne' forhold," lyder det fra Anders Adelhorst.

Hos Uniblue har man ikke noget at tilføje, udover det Anders Adelhorst fra Microsoft har oplyst, meddeler selskabets marketingchef, Gordon Penza, fra Uniblue i en mail til Computerworld.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job