Derfor er planer om at lukke for Skype hul i hovedet

Der er ikke stor forståelse for teleselskabernes planer om at blokere for Skype.

Artikel top billede

Læs også:

Danske teleselskaber klar til at spærre for Skype

Mens Telia tidligere har luftet planer om at indføre betaling for kunder, der benytter sig af Skype, er det nu kommet frem, at flere teleselskaber har skrevet muligheden for at blokere for gratis brug af for eksempel Skype ind i deres betingelser.

At teleselskaberne fortsat flirter med tanken, bliver modtaget med skepsis blandt flere analytikere.

"Det er jo selvfølgelig en måde at prøve at forsvare deres indtjening på tale på, hvor man lidt bagstræberisk forsøger at trække i den anden retning," lyder det fra IDC-analytiker Anders Elbak.

Kræver en kartelbeslutning

Han fortsætter:

"For at det skal lykkes, skal det være en kartelbeslutning, hvor alle teleselskaberne er enige og gør det sammen. For lige så snart, der er en, der tilbyder gratis adgang til online video-tjenester, er de andre nødt til at følge efter."

Han tilføjer, at man desuden kan forestille sig et scenarium, hvor et hav af apps, der kan omgå teleselskabernes beslutning, dukker frem.

Desuden ville det også være en god anledning for nye teleselskaber til at se dagens lys.

"Jeg tror ikke, det er løsningen på længere sigt. I kampen mellem Skype og teleselskaberne, er det Skype, der kommer til at løbe med sejren, så det er en kortsigtet løsning for teleselskaberne," lyder det fra IDC-analalytiker Anders Elbak.

Dømt til at fejle

Teleanalytiker Torben Rune fra Netplan, har tidligere udtalt sig kritisk om teleselskabernes planer.

Senest gentager han sin kritik i en kommentar under  denne artikel.

"Problemet er, at teleselskaberne er kørt fast i forretningsmodeller og takseringsprincipper, der stammer fra det forrige århundrede. En forretning, som bygger på at tvinge kunder til - kunstigt - at bruge dyre alternativer for at få forretningen til at hænge sammen, er uholdbar, og er dømt til at fejle," skriver Torben Rune.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune