Ny iPhone 5 virker ikke på dansk 4G-netværk

Opdateret: Apples nye iPhone 5 understøtter ikke samme 4G-frekvens, som Danmarks største teleselskab anvender.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Læs også:

Så er det officielt: Her er Apples nye iPhone 5

Apple: Kun i disse lande kan ny iPad bruge 4G

Apple forsvarer udskældt 4G-markedsføring af iPad

Apples netop lancerede iPhone 5 vil ikke kunne anvende det 4G-netværk, som Danmarks største teleselskab, TDC, tilbyder.

På Apples specifikationsside fremgår det, at iPhone 5 understøtter forskellige frekvenserne - men ikke 2600 MHz, som TDC anvender til 4G.

iPhone 5 understøtter til gengæld 1800 MHz, som 3 og Telia anvender.

Telenor anvender ligesom TDC 2600 Mhz, men har samtidig et netværkssamarbejde med Telia, som gør, at dette selskab muligvis også vil kunne levere 4G til iPhone 5 på et senere tidspunkt.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra TDC, der altså har trukket netværks-nitten i forhold til den nye iPhone 5. 

Tror ikke på noget endnu

Forvirringen bliver dog endnu større, hvis man hopper ind på Apples oversigt over, hvilke selskaber, der kan levere LTE til iPhone 5.

Her optræder ingen af de danske selskaber.

Går man ind på LTE-siden, kan man dog se, at den iPhone 5 Model A1429, der vil blive solgt i blandt andet Tyskland og England, understøtter LTE over 1800 Mhz-frekvensbåndet.

Det betyder formentlig, at det vil fungere på Telias og 3's netværk.

3's pressechef, Stine Green Poulsen, siger dog til Computerworld, at selskabet endnu ikke tror på noget med hensyn til LTE, før man har set nærmere dokumentation fra Apples side.

Mange frekvenser - mange problemer

Det er ikke første gang, at der er problemer med, at ny hardware ikke understøtter de frekvensbånd, man kører med i Danmark.

I det hele taget er anvendelsen af netværks-standarder rundt omkring i verden et noget broget billede.

Derfor er det altid en overvejelse for hardware-selskaberne, hvilke standarder de vil sikre understøttelse af.

Mindre lande kommer i den sammenhæng sjældent først i køen. 

Ny 4G-frekvens dur heller ikke

TDC, Telia og Telenor har for nylig købt licenser til at anvende 800 MHz frekvensbåndet til 4G, men heller ikke den frekvens ser ud til at være understøttet af iPhone 5.

Det kan give problemer i specielt de mindre befolkede egne af Danmark, da det er der, selskaberne vil levere 4G via 800 MHz-båndet. 

Da Apple lancerede Den Nye iPad opstod et lignende problem.

Den anvender frekvensbåndene omkring 700 Mhz og 2.100 MHz, mens de europæiske net kører på andre frekvenser. 

I Danmark leveres LTE fra TDC og Telia eksempelvis på 2600 Mhz og 1800 Mhz.

Da Apple fortsatte med at markedsføre den som en 4G-iPad, medførte det skarp kritik.

Det hele endte med, at Apple måtte fjerne "4G" ved markedsføringen af Den Nye iPad.

Læs også:

It-budgetterne barberet helt ned - nu kommer problemerne

Derfor er du nødt til hele tiden at købe ny it

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S