Ny iPhone 5 virker ikke på dansk 4G-netværk

Opdateret: Apples nye iPhone 5 understøtter ikke samme 4G-frekvens, som Danmarks største teleselskab anvender.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Læs også:

Så er det officielt: Her er Apples nye iPhone 5

Apple: Kun i disse lande kan ny iPad bruge 4G

Apple forsvarer udskældt 4G-markedsføring af iPad

Apples netop lancerede iPhone 5 vil ikke kunne anvende det 4G-netværk, som Danmarks største teleselskab, TDC, tilbyder.

På Apples specifikationsside fremgår det, at iPhone 5 understøtter forskellige frekvenserne - men ikke 2600 MHz, som TDC anvender til 4G.

iPhone 5 understøtter til gengæld 1800 MHz, som 3 og Telia anvender.

Telenor anvender ligesom TDC 2600 Mhz, men har samtidig et netværkssamarbejde med Telia, som gør, at dette selskab muligvis også vil kunne levere 4G til iPhone 5 på et senere tidspunkt.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra TDC, der altså har trukket netværks-nitten i forhold til den nye iPhone 5. 

Tror ikke på noget endnu

Forvirringen bliver dog endnu større, hvis man hopper ind på Apples oversigt over, hvilke selskaber, der kan levere LTE til iPhone 5.

Her optræder ingen af de danske selskaber.

Går man ind på LTE-siden, kan man dog se, at den iPhone 5 Model A1429, der vil blive solgt i blandt andet Tyskland og England, understøtter LTE over 1800 Mhz-frekvensbåndet.

Det betyder formentlig, at det vil fungere på Telias og 3's netværk.

3's pressechef, Stine Green Poulsen, siger dog til Computerworld, at selskabet endnu ikke tror på noget med hensyn til LTE, før man har set nærmere dokumentation fra Apples side.

Mange frekvenser - mange problemer

Det er ikke første gang, at der er problemer med, at ny hardware ikke understøtter de frekvensbånd, man kører med i Danmark.

I det hele taget er anvendelsen af netværks-standarder rundt omkring i verden et noget broget billede.

Derfor er det altid en overvejelse for hardware-selskaberne, hvilke standarder de vil sikre understøttelse af.

Mindre lande kommer i den sammenhæng sjældent først i køen. 

Ny 4G-frekvens dur heller ikke

TDC, Telia og Telenor har for nylig købt licenser til at anvende 800 MHz frekvensbåndet til 4G, men heller ikke den frekvens ser ud til at være understøttet af iPhone 5.

Det kan give problemer i specielt de mindre befolkede egne af Danmark, da det er der, selskaberne vil levere 4G via 800 MHz-båndet. 

Da Apple lancerede Den Nye iPad opstod et lignende problem.

Den anvender frekvensbåndene omkring 700 Mhz og 2.100 MHz, mens de europæiske net kører på andre frekvenser. 

I Danmark leveres LTE fra TDC og Telia eksempelvis på 2600 Mhz og 1800 Mhz.

Da Apple fortsatte med at markedsføre den som en 4G-iPad, medførte det skarp kritik.

Det hele endte med, at Apple måtte fjerne "4G" ved markedsføringen af Den Nye iPad.

Læs også:

It-budgetterne barberet helt ned - nu kommer problemerne

Derfor er du nødt til hele tiden at købe ny it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S