Dansk finanssektor vil integrere med det offentlige

Den danske finanssektor kunne godt tænke sig tæt digital integration med det offentlige. Det er der en speciel grund til.

Artikel top billede

Bank skærer 70 procent af it-projekterne bort

Nets har ansvar for NemID-misbrug - ikke brugerne

Danske Bank lukker filialer: Satser på digitale platforme

I sidste uge var repræsentanter fra finanssektoren samlet til konference ved Radisson Blu konferencecentret på Frederiksberg i København.

Her var CFIR og Henry Corporation værter for Finans IT-dagen. Konferencen handlede om digitalisering med fokus skarpt rettet mod, hvordan virksomhederne kan effektivisere forretningerne.

Et tilbagevendende punkt i præsentationerne på konferencen var et ønske om, at det offentlige i fremtiden skal tilbyde bedre samspilsmuligheder i form af bedre og mere effektiv dataudveksling.

På konferencen var Nordeas bankdirektør Anders Jensen på talerstolen. Nordea har haft et stort fokus på digitalisering længe, hvilket har været med til at holde udgifterne nede.

"Kunderne kommer mindre i filialerne, de vil hellere styre tingene selv, for eksempel via netbank. Vi kan samtidig se, at kundernes brug af vores mobil og tablet applikationer eksplorerer. Så kunderne hjælper os i den proces," siger Anders Jensen.

Digitalisering lukker filialer

Ifølge Anders Jensen har vi i Danmark dobbelt så mange bankmedarbejdere set i forhold til de nordiske lande, vi normalt sammenligner os med.

Men det arbejder virksomheden målrettet for at lave om på. Nordea er gået fra 351 filialer i 2001 til 218 filialer i 2012.

"Kunderne vil gerne de digitale muligheder, og den finansielle sektor får økonomisk gevinst ud af det," siger Anders Jensen.

Selvom Nordea har lukket et stort antal filialer i årene 2001 til 2012, så er virksomheden slet ikke færdig med at flytte kunderne til digitale løsninger.

"Vi er langt fra færdige, der kommer hele tiden nye ting til. Vi forsøger i alt ubemærkethed at skifte vores forretningsmodel, så vores kunder ikke bemærker det," siger Anders Jensen.

Giv os bedre samarbejdsmuligheder

Ønsket om bedre integrationsmuligheder med det offentlige gik igen flere gange i løbet af konferencen.

"Kunder, der ønsker at kontrollere deres skatteforhold, skal også kunne gøre det direkte fra vores hjemmeside," sagde administrerende direktør, Torben Möger Pedersen, fra PensionDanmark.

Integrationen med det offentlige skal være med til at sikre, at kunderne får de ydelser, og den service de er berettiget til.

"Hvis en kunde er berettiget til førtidspension, skulle vedkommende tidligere ansøge om pensionsudbetaling både hos kommunen og hos os. Men i dag kobler vi automatisk de data med kommunen, og kontakter vores kunde, hvis de har ret til pension," siger Torben Möger Pedersen.

"Hvis vi får bedre integration, vil sikre os, at vores medlemmer får det, som de har krav på," siger Torben Möger Pedersen.

I PensionDenmark har man stor succes med at digitalisere store dele af sine systemer. Det gælder især kommunikation med kunderne, og med undtagelse af tre gammeldags breve, er alt kommunikation digitaliseret.

Læs også:
Bank skærer 70 procent af it-projekterne bort

Nets har ansvar for NemID-misbrug - ikke brugerne

Danske Bank lukker filialer: Satser på digitale platforme

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job