Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Stein Bagger i gang med nyt selskab under dæknavn

Stein Bagger er i gang med at etablere sig i erhvervslivet igen.

Stein Bagger - der blev idømt syv års fængsel for svindel med IT Factory -har gennem flere måneder været i gang med at etablere sig igen som forretningsmand, skriver Børsen.

Stein Bagger opererer ifølge Børsen under dæknavnet Steen Bech.

Under dette navn har han ifølge Børsen skrevet mails om forskellige fakturaspørgsmål for flyttefirmaet Dansk-Selfstorage.dk, der kontrolleres af svenskeren Royne Carlsson, som er aktionær i selskabet.

Stein Bagger siger til Børsen, at det 'vel ikke er så mærkeligt' med 'al den opmærksomhed, der har været' (om hans rigtige navn. Red).

Royne Carlsson har ifølge Børsen tidligere været involveret i en politisag om fakturasvindel sammen med Stein Bagger.

Stein Bagger er ifølge Børsen blevet godkendt til at komme i virksomhedspraktik i Dansk-Selfstorage.dk som led i en HD, som han er ved at tage under sit fængselsophold.

Selv siger Stein Bagger til Børsen, at det er "nødvendigt at tale med folk, man kender," når man som ham skal begynde helt fra bunden, tage en uddannelse, finde et arbejde og tjene nogle penge.

Både Bagmandspolitiet og kurator Boris Frederiksen, der stadig leder efter 200 millioner forsvundne kroner i IT Factory-boet, finder oplysningerne "interessante."

Stein Bagger har afsonet tre et halvt år af den dom på syv års fængsel, som han modtog for IT Factory-svindelen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere