Tidligere TDC-chef holdt ikke et år i Waoo

Efter mindre end et år hos fiberudbyderen Waoo har en af topcheferne, en tidligere TDC-veteran, sagt farvel igen. Det vækker ærgrelse hos Waoo.

Artikel top billede

Læs også: Analytiker: Waoo-regnskab umuligt at gennemskue

Fiberselskabernes fælles markedsføringsselskab Waoo har mistet sin driftschef Christian Osbahr, der havde ansvaret for Waoos tripleplay-services.

Efter mindre end et år hos Waoo har Christian Osbahr nemlig valgt at søge nye græsgange hos hostingforhandleren HostNordic.

Waoos direktør Anders Christjansen ærgrer sig over tabet af driftschefen.

"Han har sagt op og stopper 1. oktober, og det er vi rigtig ærgerlige over, for han er en dygtig fyr. Vi kan bare sige held og lykke," fortæller Waoos direktør Anders Christjansen.

Han tilføjer, at strukturen efter Christian Osbahrs afgang endnu ikke er meldt ud, men der ligger en plan klar. Desuden nævner han, at Waoo tidligere på året hentede den tidligere NetDesign-chef John Zimmer ind som udviklingschef og med det samlede ansvar for udvikling og drift.

Af Christian Osbahrs linkedin-profil fremgår det, at han tiltrådte stillingen som driftschef i Waoo i november sidste år, hvor han fik ansvaret for selskabets Tripleplay-services.

Som flere andre Waoo-folk har han en længere fortid i TDC, hvor han i perioden 2003-2011 besad en række forskellige chefstillinger i TDC Hosting.

Hostnordic har udsendt en pressemeddelelse i forbindelse med ansættelsen af Christian Osbahr. I den bliver Christian Osbahrs seneste tid i Waoo dog ikke nævnt med ét eneste ord.

I meddelelsen fremgår det, at skiftet til Hostnordic ikke har været en svær beslutning.

"Jeg ser Hostnordic som en kompetent og seriøs spiller på markedet, og jeg glæder mig meget til at blive en del af holdet. Min vigtigste opgave bliver at sikre den teknologiske strategi, der kan danne grundlaget for Hostnordics fremtidige vækst. Det er en spændende og udfordrende opgave, som jeg ser frem til," udtaler Christian Osbahr i meddelelsen.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network