Tidligere TDC-chef holdt ikke et år i Waoo

Efter mindre end et år hos fiberudbyderen Waoo har en af topcheferne, en tidligere TDC-veteran, sagt farvel igen. Det vækker ærgrelse hos Waoo.

Artikel top billede

Læs også: Analytiker: Waoo-regnskab umuligt at gennemskue

Fiberselskabernes fælles markedsføringsselskab Waoo har mistet sin driftschef Christian Osbahr, der havde ansvaret for Waoos tripleplay-services.

Efter mindre end et år hos Waoo har Christian Osbahr nemlig valgt at søge nye græsgange hos hostingforhandleren HostNordic.

Waoos direktør Anders Christjansen ærgrer sig over tabet af driftschefen.

"Han har sagt op og stopper 1. oktober, og det er vi rigtig ærgerlige over, for han er en dygtig fyr. Vi kan bare sige held og lykke," fortæller Waoos direktør Anders Christjansen.

Han tilføjer, at strukturen efter Christian Osbahrs afgang endnu ikke er meldt ud, men der ligger en plan klar. Desuden nævner han, at Waoo tidligere på året hentede den tidligere NetDesign-chef John Zimmer ind som udviklingschef og med det samlede ansvar for udvikling og drift.

Af Christian Osbahrs linkedin-profil fremgår det, at han tiltrådte stillingen som driftschef i Waoo i november sidste år, hvor han fik ansvaret for selskabets Tripleplay-services.

Som flere andre Waoo-folk har han en længere fortid i TDC, hvor han i perioden 2003-2011 besad en række forskellige chefstillinger i TDC Hosting.

Hostnordic har udsendt en pressemeddelelse i forbindelse med ansættelsen af Christian Osbahr. I den bliver Christian Osbahrs seneste tid i Waoo dog ikke nævnt med ét eneste ord.

I meddelelsen fremgår det, at skiftet til Hostnordic ikke har været en svær beslutning.

"Jeg ser Hostnordic som en kompetent og seriøs spiller på markedet, og jeg glæder mig meget til at blive en del af holdet. Min vigtigste opgave bliver at sikre den teknologiske strategi, der kan danne grundlaget for Hostnordics fremtidige vækst. Det er en spændende og udfordrende opgave, som jeg ser frem til," udtaler Christian Osbahr i meddelelsen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S