Teknologidirektør i Intel: Her er fremtidens chip

Interview: Computerworld har mødt Intels teknologidirektør til en snak om, hvad vi kan forvente os af fremtidens chip.

Artikel top billede

Justin Rattner, teknologidirektør i Intel. (Foto: Robert Hendel)

Læs også:

Intel: Sådan vil vi genopfinde mobility for dig

App-udvikling: Derfor satser Intel på hypet kodesprog

Han er ikke meget for at spå om fremtiden, har han sagt under det nyligt afholdte Intel Developer Forum i San Francisco.

Alligevel har Computerworld bedt Justin Rattner, der er teknologidirektør i Intel og administrerende direktør i Intel Labs, om at komme med sine bud på, hvad vi kan forvente os af fremtidens processorer.

Nogle af tendenserne er indlysende, mener han og fremhæver nogle for ham interessante arkitekturer inden for mobile enheder.

"Den ene er den specialiserede hardware, som enten er programmerbar eller har en fast funktion til at udføre meget veldefinerede opgaver," fortæller Justin Rattner.

Han tilføjer i den forbindelse, at Intel på det seneste har arbejdet med et system til stemmestyring.

"Der er tale om særligt dedikerede processorer til genkendelse af tale, så du ikke behøver at trykke på tale-knappen, men blot snakke, når du skal have udført en opgave," siger han.

Stemmestyring rummer store udfordringer

Det er meningen, at systemet skal identificere din stemme, når du taler til platformen, og så bliver din opgave udført af systemet uden at skulle trykke på en knap først.

Et sådan system er dog ikke uden udfordringer, for det er nødvendigt at regulere strømmen på enheden.

"Grunden til, at du er nødt til at trykke på en knap, før du kan snakke til enheden, er, at hvis stemmestyringen var tændt hele tiden, ville strømmen kun holde i et par timer," forklarer Justin Rattner.

Derfor handler det ifølge Intels teknologidirektør om at udføre veldefinerede opgaver og optimere hardwaren, så den bliver effektiv på energien.

En anden tendens, som Intel har set på med stor interesse, er processorer til generelle formål, som ARM har haft stor succes med.

På udkig efter nye metoder

Ifølge Justin Rattner handler det om at vælge retning.

"Du er nødt til at vælge, om det skal være mindre og langsommere eller større og mere kraftfuldt, når der skal løses opgaver og flyttes arbejdsbyrder rundt for derefter at migrere tilbage til kerner med lavt strømforbrug," siger han og påpeger, at strømforbrug er et område, der interesserer processorgiganten.

Operativsystemet er et andet område, der rummer nogle udfordringer i udviklingen af fremtidens processorer.  

"De fleste operativsystemer har en tendens til at tro, at alle processor-kerner er ens, hvilket de jo ikke er," forklarer chefen for Intels udviklingscenter, der også er på udkig efter nye metoder til at få mere ud af allerede eksisterende arkitekturer.

"Ser du på vores MIC-arkitekturfamilie, Knights Corner, der er på vej om blot et par måneder, er det en arkitektur, der er Intel-kompatibel, men som er optimeret til virkelig høj ydelse."

"Hver kerne, som er en vektor, er en smule mere kraftfuld, end den, du finder i en Xeon processor, så her er der tale om en pæn optimering," lyder det fra Justin Rattner.

Læs også:

Intel: Sådan vil vi genopfinde mobility for dig

App-udvikling: Derfor satser Intel på hypet kodesprog

Sådan overlever Intel en tid med faldende pc-salg

Nyt samarbejde: Så let bliver det at betale på nettet i fremtiden

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse