Teknologidirektør i Intel: Her er fremtidens chip

Interview: Computerworld har mødt Intels teknologidirektør til en snak om, hvad vi kan forvente os af fremtidens chip.

Artikel top billede

Justin Rattner, teknologidirektør i Intel. (Foto: Robert Hendel)

Læs også:

Intel: Sådan vil vi genopfinde mobility for dig

App-udvikling: Derfor satser Intel på hypet kodesprog

Han er ikke meget for at spå om fremtiden, har han sagt under det nyligt afholdte Intel Developer Forum i San Francisco.

Alligevel har Computerworld bedt Justin Rattner, der er teknologidirektør i Intel og administrerende direktør i Intel Labs, om at komme med sine bud på, hvad vi kan forvente os af fremtidens processorer.

Nogle af tendenserne er indlysende, mener han og fremhæver nogle for ham interessante arkitekturer inden for mobile enheder.

"Den ene er den specialiserede hardware, som enten er programmerbar eller har en fast funktion til at udføre meget veldefinerede opgaver," fortæller Justin Rattner.

Han tilføjer i den forbindelse, at Intel på det seneste har arbejdet med et system til stemmestyring.

"Der er tale om særligt dedikerede processorer til genkendelse af tale, så du ikke behøver at trykke på tale-knappen, men blot snakke, når du skal have udført en opgave," siger han.

Stemmestyring rummer store udfordringer

Det er meningen, at systemet skal identificere din stemme, når du taler til platformen, og så bliver din opgave udført af systemet uden at skulle trykke på en knap først.

Et sådan system er dog ikke uden udfordringer, for det er nødvendigt at regulere strømmen på enheden.

"Grunden til, at du er nødt til at trykke på en knap, før du kan snakke til enheden, er, at hvis stemmestyringen var tændt hele tiden, ville strømmen kun holde i et par timer," forklarer Justin Rattner.

Derfor handler det ifølge Intels teknologidirektør om at udføre veldefinerede opgaver og optimere hardwaren, så den bliver effektiv på energien.

En anden tendens, som Intel har set på med stor interesse, er processorer til generelle formål, som ARM har haft stor succes med.

På udkig efter nye metoder

Ifølge Justin Rattner handler det om at vælge retning.

"Du er nødt til at vælge, om det skal være mindre og langsommere eller større og mere kraftfuldt, når der skal løses opgaver og flyttes arbejdsbyrder rundt for derefter at migrere tilbage til kerner med lavt strømforbrug," siger han og påpeger, at strømforbrug er et område, der interesserer processorgiganten.

Operativsystemet er et andet område, der rummer nogle udfordringer i udviklingen af fremtidens processorer.  

"De fleste operativsystemer har en tendens til at tro, at alle processor-kerner er ens, hvilket de jo ikke er," forklarer chefen for Intels udviklingscenter, der også er på udkig efter nye metoder til at få mere ud af allerede eksisterende arkitekturer.

"Ser du på vores MIC-arkitekturfamilie, Knights Corner, der er på vej om blot et par måneder, er det en arkitektur, der er Intel-kompatibel, men som er optimeret til virkelig høj ydelse."

"Hver kerne, som er en vektor, er en smule mere kraftfuld, end den, du finder i en Xeon processor, så her er der tale om en pæn optimering," lyder det fra Justin Rattner.

Læs også:

Intel: Sådan vil vi genopfinde mobility for dig

App-udvikling: Derfor satser Intel på hypet kodesprog

Sådan overlever Intel en tid med faldende pc-salg

Nyt samarbejde: Så let bliver det at betale på nettet i fremtiden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Lessor Group

    Business Analyst for our Danløn Scrum team

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S