Så meget fiber har TDC rullet ud i Danmark

Fiber er grundstenen i vores netværk, lyder det fra TDC, der i denne uge runder skarpt hjørne i fibernedgravningen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Sådan er det gået TDC's køb af Dongs fibernet

TDC: Derfor er kobbernettet ikke på vej til at uddø

Selv om TDC jævnligt bliver beskyldt for at sylte fiberudrulningen i blandt andet hovedstadsområdet, går det ifølge TDC selv solidt fremad med at grave fiber tættere og tættere på de danske hjem.

I denne uge runder selskabet 40.000 km nedgravet fiberkabel i den danske muld, og det vækker glæde hos telemastodonten.

"Fibernettet er grundstenen i TDC's netværk. Over halvdelen af samtlige danske husstande har i dag teknologisk mulighed for at trække en internetforbindelse på over 50 Mbit/s. Det ville ikke være muligt uden TDC's fibernet," udtaler Jess Ibsen, TDC's koncernteknologidirektør i en pressemeddelelse.

TDC-fiber i 100.000 hjem

På trods af at TDC graver fiber tættere og tættere på de danske hjem, er der stadig et stykke vej til at nå målet i TDC's netstrategi for 2020.

Om otte års tid er det planen at have rullet fiber forbi 500.000 af de cirka 2,5 millioner danske hjem.

I dag har TDC's fiber nået godt 100.000 danske hjem.

Så for langt de fleste danske husstande er det stadig kobber, der udgør den sidste internetforbindelse til hjemmet, og der er da også stadig fuld opbakning til kobberet fra TDC.

"TDC graver hele tiden mere fiber længere og længere ud i landet. Samtidig er TDC med i internationale forsøg, hvor vi allerede har rundet 250 Mbit/s på kobberkabler. Kombinationen af, at TDC graver fiber ned tættere på kunden og nye teknologier på kobber, betyder, at TDC allerede i 2015 runder muligheden for 100 Mbit/s til over 60 pct. af alle danske husstande," udtaler Jess Ibsen.

Læs også: 
Sådan er det gået TDC's køb af Dongs fibernet

TDC: Derfor er kobbernettet ikke på vej til at uddø

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S