Så meget fiber har TDC rullet ud i Danmark

Fiber er grundstenen i vores netværk, lyder det fra TDC, der i denne uge runder skarpt hjørne i fibernedgravningen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Sådan er det gået TDC's køb af Dongs fibernet

TDC: Derfor er kobbernettet ikke på vej til at uddø

Selv om TDC jævnligt bliver beskyldt for at sylte fiberudrulningen i blandt andet hovedstadsområdet, går det ifølge TDC selv solidt fremad med at grave fiber tættere og tættere på de danske hjem.

I denne uge runder selskabet 40.000 km nedgravet fiberkabel i den danske muld, og det vækker glæde hos telemastodonten.

"Fibernettet er grundstenen i TDC's netværk. Over halvdelen af samtlige danske husstande har i dag teknologisk mulighed for at trække en internetforbindelse på over 50 Mbit/s. Det ville ikke være muligt uden TDC's fibernet," udtaler Jess Ibsen, TDC's koncernteknologidirektør i en pressemeddelelse.

TDC-fiber i 100.000 hjem

På trods af at TDC graver fiber tættere og tættere på de danske hjem, er der stadig et stykke vej til at nå målet i TDC's netstrategi for 2020.

Om otte års tid er det planen at have rullet fiber forbi 500.000 af de cirka 2,5 millioner danske hjem.

I dag har TDC's fiber nået godt 100.000 danske hjem.

Så for langt de fleste danske husstande er det stadig kobber, der udgør den sidste internetforbindelse til hjemmet, og der er da også stadig fuld opbakning til kobberet fra TDC.

"TDC graver hele tiden mere fiber længere og længere ud i landet. Samtidig er TDC med i internationale forsøg, hvor vi allerede har rundet 250 Mbit/s på kobberkabler. Kombinationen af, at TDC graver fiber ned tættere på kunden og nye teknologier på kobber, betyder, at TDC allerede i 2015 runder muligheden for 100 Mbit/s til over 60 pct. af alle danske husstande," udtaler Jess Ibsen.

Læs også: 
Sådan er det gået TDC's køb af Dongs fibernet

TDC: Derfor er kobbernettet ikke på vej til at uddø

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job