TDC: Derfor er kobbernettet ikke på vej til at uddø

Fiber vil få kamp til stregen af tre nye kobberteknologier, der ifølge TDC er på vej de næste par år.

Artikel top billede

Læs også:

Fiberselskaber: Vores investeringer er i fare

Fiberbranchen jubler: TDC taber terræn til os

Sådan vil TDC bygge fremtidens internet

Symmetriske hastigheder på op til 1 gigabit per sekund i 2017. Via kobbernettet.

Det er, hvad der ifølge TDC's teknologidirektør Jess Ibsen venter danskerne.

"Der kommer i hvert fald tre teknologier mere på kobberet i løbet af de kommende år. I slutningen af i år kommer teknologien pair-bonding, hvor man i stedet for at køre på én af de kobberledere, der går ind i et hjem, kører på begge ledere samtidig. Hvis kobberet er godt nok hos kunden, vil vi kunne fordoble hastigheden," siger Jess Ibsen til Børsen.

Med teknologierne 'vectoring' og 'G.Fast' vil kobberets kapacitet ifølge netværksdirektøren være forbedret til 250 megabit i 2016, og allerede året efter, i 2017, vil danskerne altså kunne forvente symmetriske hastigheder via kobbernettet på 1 gigabit.

En nyhed, der måske for nogen kunne lyde som en tikkende bombe under fiberselskabernes milliardstore fiberinvesteringer, der indtil videre har kostet nedskrivninger ligeledes i milliardklassen.

Sylter ikke noget

Jess Ibsen benytter da også lejligheden til at afvise den vedvarede kritik om, at TDC sylter den fremtidige infrastruktur.

"Vi leverer de forbindelser, kunderne efterspørger, og diskussionen om, hvorvidt infrastrukturen skal være der før tjenesterne, der kræver dem eller omvendt, er en snak om hønen og ægget," siger teknologidirektøren til Børsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS