Derfor turde ingen fortælle om massive fejl i CSC

Cheferne hos CSC var tavse om massive problemer. Nu får de høvl, hvis de ikke fortæller alt.

Artikel top billede

Læs også:
CSC praler med danske kunder overfor globale investorer

Topchef: Derfor gik det så galt for CSC  

CSC har fået ny topchef Mike Lawrie, der hudløst ærligt og åbenbart dessikerer it-gigantens kæmpe nedtur.

Og flere af årsagerne skal findes hos den interne ledelse, vurderer den nye topchef.

"Folk var bange for at komme ind og sige, hey, jeg har et problem. Fordi vi ofte ville skyde budbringeren."

"Nu er den eneste måde du komme i problemer er, hvis du ikke lægger de faktiske omstændigheder og sandheden på bordet," lyder det fra topchefen.

Han peger på, at der skal en ændring til i kulturen.

Ændrer kulturen

"Og det tager et stykke tid for folk at reagere," lyder vurderingen.

Selvom selskabet vil ændre en stribe andre ting, så erkender topchefen, at der naturligvis vil opstår problemer i ny og næ. Men måden det angribes på, gør altså en kæmpe forskel.

"Så er det perfekt? Nej. Vil vi have problemer? Ja. Jeg garanterer, at vi har problemer. Har vi en bedre styr på det? Ja, vi har bedre styr på det," siger topchefen.

Læs også:
CSC praler med danske kunder overfor globale investorer

Topchef: derfor gik det så galt for CSC

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics