Derfor turde ingen fortælle om massive fejl i CSC

Cheferne hos CSC var tavse om massive problemer. Nu får de høvl, hvis de ikke fortæller alt.

Artikel top billede

Læs også:
CSC praler med danske kunder overfor globale investorer

Topchef: Derfor gik det så galt for CSC  

CSC har fået ny topchef Mike Lawrie, der hudløst ærligt og åbenbart dessikerer it-gigantens kæmpe nedtur.

Og flere af årsagerne skal findes hos den interne ledelse, vurderer den nye topchef.

"Folk var bange for at komme ind og sige, hey, jeg har et problem. Fordi vi ofte ville skyde budbringeren."

"Nu er den eneste måde du komme i problemer er, hvis du ikke lægger de faktiske omstændigheder og sandheden på bordet," lyder det fra topchefen.

Han peger på, at der skal en ændring til i kulturen.

Ændrer kulturen

"Og det tager et stykke tid for folk at reagere," lyder vurderingen.

Selvom selskabet vil ændre en stribe andre ting, så erkender topchefen, at der naturligvis vil opstår problemer i ny og næ. Men måden det angribes på, gør altså en kæmpe forskel.

"Så er det perfekt? Nej. Vil vi have problemer? Ja. Jeg garanterer, at vi har problemer. Har vi en bedre styr på det? Ja, vi har bedre styr på det," siger topchefen.

Læs også:
CSC praler med danske kunder overfor globale investorer

Topchef: derfor gik det så galt for CSC

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen