Derfor turde ingen fortælle om massive fejl i CSC

Cheferne hos CSC var tavse om massive problemer. Nu får de høvl, hvis de ikke fortæller alt.

Artikel top billede

Læs også:
CSC praler med danske kunder overfor globale investorer

Topchef: Derfor gik det så galt for CSC  

CSC har fået ny topchef Mike Lawrie, der hudløst ærligt og åbenbart dessikerer it-gigantens kæmpe nedtur.

Og flere af årsagerne skal findes hos den interne ledelse, vurderer den nye topchef.

"Folk var bange for at komme ind og sige, hey, jeg har et problem. Fordi vi ofte ville skyde budbringeren."

"Nu er den eneste måde du komme i problemer er, hvis du ikke lægger de faktiske omstændigheder og sandheden på bordet," lyder det fra topchefen.

Han peger på, at der skal en ændring til i kulturen.

Ændrer kulturen

"Og det tager et stykke tid for folk at reagere," lyder vurderingen.

Selvom selskabet vil ændre en stribe andre ting, så erkender topchefen, at der naturligvis vil opstår problemer i ny og næ. Men måden det angribes på, gør altså en kæmpe forskel.

"Så er det perfekt? Nej. Vil vi have problemer? Ja. Jeg garanterer, at vi har problemer. Har vi en bedre styr på det? Ja, vi har bedre styr på det," siger topchefen.

Læs også:
CSC praler med danske kunder overfor globale investorer

Topchef: derfor gik det så galt for CSC

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network