Dansk fiberselskab meldt til politiet

Et dansk fiberselskab er blevet politianmeldt i spam-sag og kan se frem til en bøde.

Artikel top billede

Læs også:

Fiber-direktør langer hårdt ud efter teleselskaberne

Det danske fiberselskab GE Fibernet udsendte for knap et år  siden 184 fysiske breve til personer, der er på den såkaldte Robinson-liste. 

Den liste indeholder personer, der via CPR-registret har frabedt sig at modtage enhver form for reklamer i postkassen.

En af modtagerne af reklamematerialet med overskriften 'LUK OP - og se om du har vundet!', klagede til Forbrugerombudsmanden i oktober 2011, der derpå rettede henvendelse til fiberselskabet.

GE Fibernet pløjede sagen igennem internt og vendte tilbage til Forbrugerombudsmanden med nye oplysninger om, at selskabet ved en fejl havde sendt reklamematerialet ud til i alt 184 postkasser, hvis ejermænd ellers er på Robinson-listen.

Da det ifølge Markedsføringsloven er ulovligt at udsende breve til personer på Robinson-listen, opkaldt efter ø- og eneboeren Robinson Crusoe, har Forbrugerombudsmanden siden politianmeldt GE Fibernet.

Det skriver Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.

Forbrugerombudsmanden har indstillet til anklagemyndigheden, at GE Fibernets bøde bør være 10.000 kroner, efter GE Fibernet har hjulpet aktivt med at nå til bunds i omfanget af brev-spammeriet.

Hvis bødebeløbet havner på 10.000 kroner, er det et beløb, som fiberselskabet kan hive hjem igen ved at kapre seks nye kunder og holde på dem i et halvt år, som selskabets bindingsperiode strækker sig over.

Læs også:

Fiber-direktør langer hårdt ud efter teleselskaberne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job