Dansk fiberselskab meldt til politiet

Et dansk fiberselskab er blevet politianmeldt i spam-sag og kan se frem til en bøde.

Artikel top billede

Læs også:

Fiber-direktør langer hårdt ud efter teleselskaberne

Det danske fiberselskab GE Fibernet udsendte for knap et år  siden 184 fysiske breve til personer, der er på den såkaldte Robinson-liste. 

Den liste indeholder personer, der via CPR-registret har frabedt sig at modtage enhver form for reklamer i postkassen.

En af modtagerne af reklamematerialet med overskriften 'LUK OP - og se om du har vundet!', klagede til Forbrugerombudsmanden i oktober 2011, der derpå rettede henvendelse til fiberselskabet.

GE Fibernet pløjede sagen igennem internt og vendte tilbage til Forbrugerombudsmanden med nye oplysninger om, at selskabet ved en fejl havde sendt reklamematerialet ud til i alt 184 postkasser, hvis ejermænd ellers er på Robinson-listen.

Da det ifølge Markedsføringsloven er ulovligt at udsende breve til personer på Robinson-listen, opkaldt efter ø- og eneboeren Robinson Crusoe, har Forbrugerombudsmanden siden politianmeldt GE Fibernet.

Det skriver Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.

Forbrugerombudsmanden har indstillet til anklagemyndigheden, at GE Fibernets bøde bør være 10.000 kroner, efter GE Fibernet har hjulpet aktivt med at nå til bunds i omfanget af brev-spammeriet.

Hvis bødebeløbet havner på 10.000 kroner, er det et beløb, som fiberselskabet kan hive hjem igen ved at kapre seks nye kunder og holde på dem i et halvt år, som selskabets bindingsperiode strækker sig over.

Læs også:

Fiber-direktør langer hårdt ud efter teleselskaberne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S