Dansk fiberselskab meldt til politiet

Et dansk fiberselskab er blevet politianmeldt i spam-sag og kan se frem til en bøde.

Artikel top billede

Læs også:

Fiber-direktør langer hårdt ud efter teleselskaberne

Det danske fiberselskab GE Fibernet udsendte for knap et år  siden 184 fysiske breve til personer, der er på den såkaldte Robinson-liste. 

Den liste indeholder personer, der via CPR-registret har frabedt sig at modtage enhver form for reklamer i postkassen.

En af modtagerne af reklamematerialet med overskriften 'LUK OP - og se om du har vundet!', klagede til Forbrugerombudsmanden i oktober 2011, der derpå rettede henvendelse til fiberselskabet.

GE Fibernet pløjede sagen igennem internt og vendte tilbage til Forbrugerombudsmanden med nye oplysninger om, at selskabet ved en fejl havde sendt reklamematerialet ud til i alt 184 postkasser, hvis ejermænd ellers er på Robinson-listen.

Da det ifølge Markedsføringsloven er ulovligt at udsende breve til personer på Robinson-listen, opkaldt efter ø- og eneboeren Robinson Crusoe, har Forbrugerombudsmanden siden politianmeldt GE Fibernet.

Det skriver Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.

Forbrugerombudsmanden har indstillet til anklagemyndigheden, at GE Fibernets bøde bør være 10.000 kroner, efter GE Fibernet har hjulpet aktivt med at nå til bunds i omfanget af brev-spammeriet.

Hvis bødebeløbet havner på 10.000 kroner, er det et beløb, som fiberselskabet kan hive hjem igen ved at kapre seks nye kunder og holde på dem i et halvt år, som selskabets bindingsperiode strækker sig over.

Læs også:

Fiber-direktør langer hårdt ud efter teleselskaberne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune