Det betyder koncern-spareplan for Telenor i Danmark

Telenor-koncernen har sat gang i en milliard-spareplan, der strækker sig over de næste tre år. Her kan du se, hvad det betyder for den danske afdeling.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Carsten Andersen)

Læs også:

Gigant-besparelser på vej hos Telenor 

Tidligere i dag blev det meldt ud, at telekoncernen Telenor skal ud i en større sparerunde. Omsætningen er ramt af især den hårde konkurrence på det nordiske mobilmarked.

Derfor skal der nu skæres fem milliarder kroner i koncernen inden 2015, lød beskeden. 

Pressechef Peter Glüsing, hvad kommer de besparelser til at betyde for den danske afdeling?

"I Danmark har vi ikke nogen konkrete planer om besparelser i den retning, der hedder nedskæring af medarbejderstaben."

"Vi kan aldrig udelukke, at vi kommer til at justere i vores medarbejderskare, så jeg kan aldrig helt afvise, at vi kommer til at gøre det, men vi har ikke nogle konkrete planer om besparelser i Danmark."

"Situationen er den, at vi fornyelig har skiftet administrerende direktør, og i den forbindelse så ser vi lige nu på, hvad strategien og forretningsplanen er i Danmark."

"Det, som jeg forstår i forhold til udmeldingen fra vores Group her i formiddag, det går på, at der på tværs af koncernen er nogle store potentialer i besparelser, når man ser på for eksempel indkøb, netværksdeling og andre sådan mere industrielle tiltag overordnet set." 

De danske udfordringer 
Det fremgår, at problemerne er særligt store i Norden. Hvordan mærker I det i Telenor Danmark?

"I Danmark har vi helt konkret den udfordring, at priskrigen har raset i meget stor kraft hen over de seneste år, og det er klart, at vi har kunnet se, at vores omsætning har været under pres, og det har også gjort, at vi har benyttet os af forskellige tiltag, som for eksempel at dele netværk med Telia, som vi har store forventninger til."

"I samme boldgade har vi også overvejet ret nøje, hvordan vi kan gå ind og lave nogle smartere indkøb, og hvordan vi kan arbejde mere rationelt i vores hverdag, altså simpelthen have fokus på vores omkostninger."

"Så det er det, vi har kunnet se i Danmark. Og det er sådan set det, som jeg forstår vores overordnede koncernledelse lægger op til, at vi skal gøre i større grad i forhold til at dele de her erfaringer."

Læs også:

Gigant-besparelser på vej hos Telenor 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune