Det betyder koncern-spareplan for Telenor i Danmark

Telenor-koncernen har sat gang i en milliard-spareplan, der strækker sig over de næste tre år. Her kan du se, hvad det betyder for den danske afdeling.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Carsten Andersen)

Læs også:

Gigant-besparelser på vej hos Telenor 

Tidligere i dag blev det meldt ud, at telekoncernen Telenor skal ud i en større sparerunde. Omsætningen er ramt af især den hårde konkurrence på det nordiske mobilmarked.

Derfor skal der nu skæres fem milliarder kroner i koncernen inden 2015, lød beskeden. 

Pressechef Peter Glüsing, hvad kommer de besparelser til at betyde for den danske afdeling?

"I Danmark har vi ikke nogen konkrete planer om besparelser i den retning, der hedder nedskæring af medarbejderstaben."

"Vi kan aldrig udelukke, at vi kommer til at justere i vores medarbejderskare, så jeg kan aldrig helt afvise, at vi kommer til at gøre det, men vi har ikke nogle konkrete planer om besparelser i Danmark."

"Situationen er den, at vi fornyelig har skiftet administrerende direktør, og i den forbindelse så ser vi lige nu på, hvad strategien og forretningsplanen er i Danmark."

"Det, som jeg forstår i forhold til udmeldingen fra vores Group her i formiddag, det går på, at der på tværs af koncernen er nogle store potentialer i besparelser, når man ser på for eksempel indkøb, netværksdeling og andre sådan mere industrielle tiltag overordnet set." 

De danske udfordringer 
Det fremgår, at problemerne er særligt store i Norden. Hvordan mærker I det i Telenor Danmark?

"I Danmark har vi helt konkret den udfordring, at priskrigen har raset i meget stor kraft hen over de seneste år, og det er klart, at vi har kunnet se, at vores omsætning har været under pres, og det har også gjort, at vi har benyttet os af forskellige tiltag, som for eksempel at dele netværk med Telia, som vi har store forventninger til."

"I samme boldgade har vi også overvejet ret nøje, hvordan vi kan gå ind og lave nogle smartere indkøb, og hvordan vi kan arbejde mere rationelt i vores hverdag, altså simpelthen have fokus på vores omkostninger."

"Så det er det, vi har kunnet se i Danmark. Og det er sådan set det, som jeg forstår vores overordnede koncernledelse lægger op til, at vi skal gøre i større grad i forhold til at dele de her erfaringer."

Læs også:

Gigant-besparelser på vej hos Telenor 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,