Nyt stort fælles biblioteksystem kan være på vej

Om kort tid afgøres det, om et stort og spritnyt it-system til landets folke - og skolebiblioteker bliver en realitet.

Artikel top billede

Om få måneder afgøres det om en hel stribe kommuner går sammen om et kæmpe back end-system til landets folkebiblioteker og skolebiblioteker.

Hvis det bliver en realitet, er der tale om et system, som potentielt skal håndtere lånedata og låner-informationer for cirka to tredjedele af de fem millioner indbyggere i Danmark.

Men inden man skyder et fælles udbud i gang, så skal enten halvdelen af landets kommuner, eller det, der svarer til at halvdelen af befolkningen er repræsenteret, tilmelde sig projektet.

Det oplyser it-chef Bo Fristed fra Aarhus Kommune, der sidder i styregruppen for projektet.

"Jeg regner med og håber på, at projektet bliver til noget. Vi har en business case, der viser at vi vil kunne spare 25 til 40 procent," siger han. 

Udbudsforpligtelse skal løftes

Baggrunden for projektet er, at Aarhus Kommune sammen med en håndfuld andre kommuner stod over for at skulle sende deres nuværende decentrale systemer i udbud. 

I stedet gik 12 kommuner sammen og ville lave et fælles udbud. Siden vælger man at gå til Kombit, der faciliterer projektet fremadrettet. 

Faktisk har 94 kommuner tilmeldt sig kravspecifikationsfasen. Og om få måneder skal kommunerne så melde endeligt tilbage om de vil være med.

I 2013 skal  der vælges leverandør, mens systemet skal være oppe og køre i 2014, oplyser Bo Fristed, der fortæller, at han ikke må fortælle om projektets størrelse målt i forventet pris.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS