Nyt stort fælles biblioteksystem kan være på vej

Om kort tid afgøres det, om et stort og spritnyt it-system til landets folke - og skolebiblioteker bliver en realitet.

Artikel top billede

Om få måneder afgøres det om en hel stribe kommuner går sammen om et kæmpe back end-system til landets folkebiblioteker og skolebiblioteker.

Hvis det bliver en realitet, er der tale om et system, som potentielt skal håndtere lånedata og låner-informationer for cirka to tredjedele af de fem millioner indbyggere i Danmark.

Men inden man skyder et fælles udbud i gang, så skal enten halvdelen af landets kommuner, eller det, der svarer til at halvdelen af befolkningen er repræsenteret, tilmelde sig projektet.

Det oplyser it-chef Bo Fristed fra Aarhus Kommune, der sidder i styregruppen for projektet.

"Jeg regner med og håber på, at projektet bliver til noget. Vi har en business case, der viser at vi vil kunne spare 25 til 40 procent," siger han. 

Udbudsforpligtelse skal løftes

Baggrunden for projektet er, at Aarhus Kommune sammen med en håndfuld andre kommuner stod over for at skulle sende deres nuværende decentrale systemer i udbud. 

I stedet gik 12 kommuner sammen og ville lave et fælles udbud. Siden vælger man at gå til Kombit, der faciliterer projektet fremadrettet. 

Faktisk har 94 kommuner tilmeldt sig kravspecifikationsfasen. Og om få måneder skal kommunerne så melde endeligt tilbage om de vil være med.

I 2013 skal  der vælges leverandør, mens systemet skal være oppe og køre i 2014, oplyser Bo Fristed, der fortæller, at han ikke må fortælle om projektets størrelse målt i forventet pris.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job