Nyt stort fælles biblioteksystem kan være på vej

Om kort tid afgøres det, om et stort og spritnyt it-system til landets folke - og skolebiblioteker bliver en realitet.

Artikel top billede

Om få måneder afgøres det om en hel stribe kommuner går sammen om et kæmpe back end-system til landets folkebiblioteker og skolebiblioteker.

Hvis det bliver en realitet, er der tale om et system, som potentielt skal håndtere lånedata og låner-informationer for cirka to tredjedele af de fem millioner indbyggere i Danmark.

Men inden man skyder et fælles udbud i gang, så skal enten halvdelen af landets kommuner, eller det, der svarer til at halvdelen af befolkningen er repræsenteret, tilmelde sig projektet.

Det oplyser it-chef Bo Fristed fra Aarhus Kommune, der sidder i styregruppen for projektet.

"Jeg regner med og håber på, at projektet bliver til noget. Vi har en business case, der viser at vi vil kunne spare 25 til 40 procent," siger han. 

Udbudsforpligtelse skal løftes

Baggrunden for projektet er, at Aarhus Kommune sammen med en håndfuld andre kommuner stod over for at skulle sende deres nuværende decentrale systemer i udbud. 

I stedet gik 12 kommuner sammen og ville lave et fælles udbud. Siden vælger man at gå til Kombit, der faciliterer projektet fremadrettet. 

Faktisk har 94 kommuner tilmeldt sig kravspecifikationsfasen. Og om få måneder skal kommunerne så melde endeligt tilbage om de vil være med.

I 2013 skal  der vælges leverandør, mens systemet skal være oppe og køre i 2014, oplyser Bo Fristed, der fortæller, at han ikke må fortælle om projektets størrelse målt i forventet pris.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job