Så klar er dansk erhvervsliv til at investere i it igen

Lysten til at investere i it vokser i både store og små virksomheder. Se her, hvor de danske virksomheder sigter efter at lægge deres penge.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Det går fremad for it-investeringerne.

Den negative udvikling vendte for alvor i 2. kvartal i år.

Den positive tendens er stabiliseret og manifesterer sig tydeligt i Q3-udgaven af Computerworlds it-barometer, der er skabt i samarbejde med Capgemini.

Men tendensen fortsætter ikke nødvendigvis.

"Lige nu vokser andelen af virksomheder, der forventer at øge deres investeringer over de næste 12 måneder," siger Per Andersen, som er konsulentdirektør hos Capgemini og har været med til at designe it-barometeret.

"Men samtidig er der stadig mange virksomheder, der forventer et fald i investeringerne, og markedet er stadig meget følsomt over for de økonomiske signaler i samfundet. Derfor skal man ikke blive overrasket, hvis der opstår mindre tilbageslag," siger han.

Bedre og bedre

"Den overordnede tendens er dog klar: Det bliver bedre og bedre," siger Per Andersen.

Denne udgave af barometeret undersøger også specifikt virksomhedernes investeringslyst, når det gælder de meget omtalte områder sociale medier og big data.

Resultaterne er meget forskellige.

"Sociale medier er virkelig kommet i fokus, og det er ikke længere bare "interessant", men også et område, hvor virksomhederne rent faktisk investerer," siger Per Andersen. 

"Det gælder ikke mindst de store virksomheder, hvor næsten fire ud af 10 virksomheder forventer at øge deres investeringer i området over de kommende 12 måneder," siger Per Andersen.

Dermed placerer sociale medier sig lige under de faste topscorere, der har været på toppen af listen kvartal efter kvartal: mobile enheder og mobile device management.

Investeringer i big data er til gengæld bundskraberen.

"Området af klart umodent og ikke særligt godt forstået," siger Per Andersen.

Kun 11 procent af firmaerne forventer øgede investeringer i big data-løsninger de kommende 12 måneder.

Andelen er 19 procent blandt de store virksomheder, hvor det også må formodes at være mere relevant.

"Men det er på ingen måde prangende," siger Per Andersen. n

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S