Så mange iPhone 5 har Apple allerede solgt

Den nye iPhone er den hurtigst sælgende mobile enhed med iOS til dato.

Artikel top billede

Læs også:

Klager over iPhone 5: Masser af ridser.

Her er dommen over Apples nye iPhone 5.

Så er iOS 6 frigivet til iPhone og iPad: Hent det her.

Hot eller snot? Her er dommen over iOS6.

Computerworld News Service: Apple meddeler,, at salget af iPhone 5 har rundet de fem millioner enheder i løbet af den første weekend.

Samtidig kører mere end 100 millioner mobile enheder med iOS nu den nye version, version 6.

Med i billedet hører, at iPhone 5 fortsat kun er til salg i ni lande, og salget på mere end fem millioner telefoner i løbet af blot tre dage i butikkerne har altså alene fundet sted i disse ni lande.

Det drejer sig om USA, Australien, Canada, Frankrig, Tyskland, Hongkong, Japan, Singapore og Storbritannien.

Snart mange flere lande

Telefonen vil ifølge Apple komme i handlen i yderligere 22 lande sidst på ugen og i mere end 100 lande, før året er omme.

I oktober sidste år offentliggjorde Apple at have solgt fire millioner enheder af iPhone 4S og 25 millioner opgraderinger til iOS 5 i løbet af den første weekend.

Da den tredje generation af iPad kom i handlen tidligere i år, solgte Apple tre millioner enheder i løbet af den første weekend. I 2010 blev der solgt 1,7 millioner enheder af iPhone 4 i løbet af den første weekend.

Det ser således ud til, at iPhone 5 er Apples hidtil hurtigst sælgende mobile enhed med iOS.

Apple oplyser stadig, at nogle af de to millioner kunder, der har forudbestilt iPhone 5, ikke vil modtage deres telefon før oktober, da selskabet allerede har solgt hele den første lagerbeholdning afsat til forudbestillinger.

Læs også:

Klager over iPhone 5: Masser af ridser.

Her er dommen over Apples nye iPhone 5.

Så er iOS 6 frigivet til iPhone og iPad: Hent det her.

Hot eller snot? Her er dommen over iOS6.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job