It-fejl kan forsinke lønudbetaling til tusindvis af danskere

Ukendt it-fejl hos løngigant truer lønkørslen hos tusinder af danske virksomheder.

Artikel top billede

En ukendt it-fejl hos lønkæmpen Multidata, der nu kalder sig Bluegarden, betyder, at en del af selskabets 50.000 virksomhedskunder ikke har adgang til lønsystemerne, og at de dermed ikke kan afvikle de ansattes lønsedler.

Hos Bluegarden fortæller driftsdirektør Per Hvid, at fejlen er belastningsrelateret.

Han har dog ikke endnu en såkaldt root cause på årsagen til de tekniske problemer.

"Der er en andel af vores kunder, som ikke kan få adgang til systemet. Det er tilfældigt, hvem det rammer, så der er nogen, som kommer ind og andre, som ikke gør," siger han til Computerworld.

Han fortæller, at der bliver fejlsøgt på maksimalt niveau, men at det stadig er teser og scenarier, som teknikere og udviklere arbejder efter.

Bliver ved til fejlen er løst

Per Hvid holder netop nu konferencemøde med firmaets egne udviklere og underleverandører, som måske vil hjælpe med til at identificere årsagen til at fejlen er opstået.

Status er, at flaskehasen i systemet enten er knyttet til software, hardware eller til en applikationsfej.

Det er stadig ukendt, fortæller driftsdirektøren.

"Vi har arbejdet på det i mange timer, og vi bliver ved, indtil det er løst," siger han.

Et af scenarierne er en defekt i noget software som ballancerer belastningen på forskellige servere.

"Et andet scenarie kan være, at vi har en mulig systemfejl, efter en change, der har været. Men det er hypoteser," siger Per Hvid.

Kan forsinke udbetalinger

At fejlen opstår så tæt på den første i næste måned, kan potentielt få betydning for de ansattes lønudbetalinger, fortæller han.

"Det betyder, at hvis vi ikke når at få løst denne her fejl, så vi kommer op på fuld load igen, så er der et antal kunder som ikke kan få afviklet lønfiler i dag. Men vi skal nok nå det til den første," siger Per Hvid.

En stor andel af kunderne har allerede i sidste uge afleveret deres lønfiler, og har derfor allerede fået kørt de ansattes løn.

"Halvdelen af kunderne kan godt komme igennem, så der er nogen som får kørt løn, og nogen som ikke kan få afleveret," siger han.

Bluegarden arbejder sammen med Nets på at få forlænget fristen for af levering af filer i dag, sådan at mange af kunderne kan få gennemført lønkørslerne.

"Og ellers så hjælper vi også kunderne i den udstrækning vi kan, ved at vi ordner lønne for kunderne," siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job