Så vilde er vi med at købe ting med vores telefoner

Nethandel foregår alle mulige andre steder end hjemme foran computeren, og danskerne kan li' det.

Artikel top billede

Læs også:
Advarsel: Danmark taber milliarder på e-handel

Danske net-brugere har taget handel på mobile enheder til sig.

Næsten hver femte af alle bruger deres tablet eller smartphone, når de handler på nettet, og 28 procent af de 15 til 44-årige gør det.

Det viser undersøgelsen E-handelsindeks 2012, som DIBS har udarbejdet.

DIBS, der leverer betalingsløsninger til e-handel, har talt med flere end 9.000 internet-brugere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, Storbritannien, Tyskland, Frankrig, Polen og Spanien om deres e-handelsvaner.

Undersøgelsen viser, at flere mænd end kvinder benytter sig af handel på smartphones eller tablet-computere.

På landsbasis har 23 procent af mændene, og 16 procent af kvinderne handlet mobilt inden for de seneste seks måneder.

Der er stor forskel på land og by, når det gælder mobil e-handel.

I København har 23 procent af forbrugerne handlet mobilt, mens det tilsvarende tal for de øvrige danske byer er 20 procent, og bare 12 procent af dem, der bor på landet, har benyttet sig af den mobile mulighed.

Flest danske mobil-handlende

Forbrugere, der allerede har prøvet at handle mobilt, har gjort det til en vane, konkluderer undersøgelsen, og i gennemsnit har de foretaget 5,5 køb i løbet af de sidste seks måneder.

I sammenligning med de øvrige skandinaviske lande, handler danskerne lidt mere. 19 procent af danskerne handler mobilt, men 18 procent af de norske og 15 procent af de svenske forbrugere gør det.

83 procent af de danskere, der handlet via deres mobile platform, forventer, at de enten vil blive ved med at gøre det i samme omfang eller ligefrem gøre det mere i det kommende år.

65 procent handler via en app og 35 procent gennem en browser. 31 procent gør det via iPhone-apps, 19 procent via iPad-apps, 11 procent via apps til andre styresystemer.

45 procent siger, at de har brugt mobilen til at handle, fordi produktet skulle anvendes direkte på mobiltelefonen, og 19 procent siger, at de har foretaget indkøb med mobilen, mens de var på farten i for eksempel bil eller bus.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S