Kombit skælder ud efter hård kritik

Kommunernes it-selskab, Kombit, kritiserer i skarpe vendinger en it-konsulent, der revser et stort it-projekt til biblioteker.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Tilbage til: Vildt slagsmål om nyt it-system til biblioteker

Landets kommuner er på vej til at gå sammen om at lave et helt nyt og fælles it-system til folke - og skolebibliotekerne.

Men en it-konsulent, der har været tæt på processen omkring det, revser projektet og kalder det overflødigt.

Men Kombit afviser blankt kritikken.

"I Kombit kan vi ikke genkende den proces, som firmaet Scandon her forsøger at tegne et billede af."

"Der er tale om et kommunalt drevet projekt, som understøttes af Kombit. På den baggrund har vi været yderst tilfredse med den store kommunale involvering," lyder det fra kommunikationschef Mikkel Tang Hedegaard fra Kombit.

Han oplyser, at den version af kravspecifikationen, der foreligger på nuværende tidspunkt version 1.0, danner grundlag for endnu en behandling hos projektets arbejdsgruppe, som består af 30 kommuner.

Offentliggør fortroligt materiale

Samtidig angriber Kombit it-konsulentens brug af oplysninger fra processen omkring projektet.

"At firmaet Scandon vælger at offentliggøre fortroligt udbudsmateriale i medierne stiller vi os naturligvis hovedrystende overfor - det er uprofessionelt og et brud på den fortrolighed, som firmaet har haft med den pågældende kommune," forklarer Mikkel Tang Hedegaard.

Afslutningsvis afviser Kombit fuldstændigt at projektet, som it-konsulenten anslår, vil løbe op i 50-150 millioner kroner afhængig af kravsspecifikationsforløbet.

"Scandon's beregninger for udviklingen af et nyt system må firmaet selv stå på mål for. De beregninger, som vi har fået foretaget, afviger markant og er markant lavere," udtaler Mikkel Tang Hedegaard.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration