Kombit skælder ud efter hård kritik

Kommunernes it-selskab, Kombit, kritiserer i skarpe vendinger en it-konsulent, der revser et stort it-projekt til biblioteker.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Tilbage til: Vildt slagsmål om nyt it-system til biblioteker

Landets kommuner er på vej til at gå sammen om at lave et helt nyt og fælles it-system til folke - og skolebibliotekerne.

Men en it-konsulent, der har været tæt på processen omkring det, revser projektet og kalder det overflødigt.

Men Kombit afviser blankt kritikken.

"I Kombit kan vi ikke genkende den proces, som firmaet Scandon her forsøger at tegne et billede af."

"Der er tale om et kommunalt drevet projekt, som understøttes af Kombit. På den baggrund har vi været yderst tilfredse med den store kommunale involvering," lyder det fra kommunikationschef Mikkel Tang Hedegaard fra Kombit.

Han oplyser, at den version af kravspecifikationen, der foreligger på nuværende tidspunkt version 1.0, danner grundlag for endnu en behandling hos projektets arbejdsgruppe, som består af 30 kommuner.

Offentliggør fortroligt materiale

Samtidig angriber Kombit it-konsulentens brug af oplysninger fra processen omkring projektet.

"At firmaet Scandon vælger at offentliggøre fortroligt udbudsmateriale i medierne stiller vi os naturligvis hovedrystende overfor - det er uprofessionelt og et brud på den fortrolighed, som firmaet har haft med den pågældende kommune," forklarer Mikkel Tang Hedegaard.

Afslutningsvis afviser Kombit fuldstændigt at projektet, som it-konsulenten anslår, vil løbe op i 50-150 millioner kroner afhængig af kravsspecifikationsforløbet.

"Scandon's beregninger for udviklingen af et nyt system må firmaet selv stå på mål for. De beregninger, som vi har fået foretaget, afviger markant og er markant lavere," udtaler Mikkel Tang Hedegaard.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S