Test: Denne browser er den mest sikre

En omfattende test udført af NSS Labs af de fire største browseres evne til at blokere malware og beskytte mod kliksvindel har givet måske overraskende resultater.

Artikel top billede

Læs også: Stor-test: Her er den bedste browser.

Computerworld News Service: Microsoft Internet Explorer 9 vinder klart over Google Chrome, Mozilla Firefox og Apple Safari i nye test udført af NSS Labs angående browsernes evne til at blokere malware og opdage kliksvindel.

NSS Labs udsatte Apple Safari version 5, Google Chrome version 15 til 19, Microsoft Internet Explorer version 9 og Mozilla Firefox version 7 til 13 for over tre millioner test i forhold til i alt 227.841 URL'er, hvoraf over 84.000 var fastslået til at være aktivt skadelige.

Med udgangspunkt i 750.000 test per browser konkluderer NSS Labs, at Internet Explorer 9 blokerer 95 procent af al malware, mens Firefox og Safari kun blokerer sølle seks procent.

Chrome lander i sted i midten ved at blokere mellem 13 og 74 procent.

Internet Explorer og Chrome ligger ifølge StatCounter for resten side om side i forhold til globale andele af browsermarkedet, efterfulgt af Firefox og et godt stykke derunder Safari.

Sikkerhedsstrategi i flere lag

I rapporten Is your Browser Putting You at Risk? konkluderer NSS Labs, at brugerne bør "evaluere browsersikkerheden som en del af en sikkerhedsstrategi i flere lag."

NSS Labs understreger, at browserbeskyttelse er nødt til at indebære et "omdømme-baseret system 'i skyen', der kæmmer internettet igennem efter skadelige websites og kategoriserer indholdet derefter enten ved at føje det til en sortliste eller en hvidliste eller ved at tildele indholdet en karakter (alt efter leverandørens tilgang)."

Når en browser opdager et "skadeligt" website, vil den omdirigere brugeren til en advarselsmeddelelse eller en side med information om, at den pågældende URL er skadelig.

Nogle gange vil browsere ifølge rapporten oplyse brugerne om, at indholdet er skadeligt eller at en handling bør annulleres.

NSS Labs oplyser desuden, at SafeBrowsing API 2.0, som giver mulighed for omdømme-vurdering af eksekverbare filer (skadelige downloads), er blevet integreret i Chrome men hverken i Firefox eller Safari.

Så gode er de til at håndtere kliksvindel

NSS Labs har også testet browsernes beskyttelse mod kliksvindel, hvilket er et begreb, der dækker over misbrug af klik-baserede annonceordninger ved hjælp af malware.

Kliksvindel "er ikke til megen direkte skade for den normale slutbruger, da målet i sidste ende er annoncørerne," forklarer NSS Labs i anden del af rapporten.

Internet Explorer 9 opdager ifølge den store test 96,6 procent af al kliksvindel, mens Chrome kun opdager 1,6 procent, Firefox 0,8 procent og Safari 0,7 procent.

NSS Labs bemærker, at den gennemsnitlige levetid af kliksvindel-URL'er ligger på 32 timer, mens over halvdelen udløber inden for 54 timer.

NSS Labs anbefaler annoncører, at "lægge pres på Google for at øge beskyttelsen mod kliksvindel i Chrome og SafeBrowsing API."

Resultaterne af denne omfattende test er frit tilgængelige i en rapport fra NSS Labs i to dele, som kan downloades her og her.

Læs også: Stor-test: Her er den bedste browser.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job