Her er Oracles næste generation af databaser

Oracle har brugt små fem år på at bygge sin kommende database-generation, der netop er blevet præsenteret.

Artikel top billede

Cloud computing er for alvor slået igennem hos it-giganten Oracle.

På selskabets egen OpenWorld-konference i San Francisco gik selskabets ubestridte topboss Larry Ellison søndag aften lokal tid på den store konferencescene og talte varmt og længe om velsignelser i cloud computing.

I jakkeærmet på sin habitjakke hev han nyheden frem om, at Oracles næste database, Oracle Database 12c, bliver lanceret som et cloudprodukt.

Her står det lille c for "cloud".

"Dette er verdens første multi-tenant database," sagde en tydeligt stolt Larry Ellison til spontant bifald fra de godt 10.000 tilhørere fra Moscone-konferencecentrets store scene.

Databasen bliver introduceret i 2013,

Introducerer container-databasen

Larry Ellison fortalte, at Oracle havde arbejdet knap fem år på at gøre sin kommende cloud-database færdig.

Han sagde samtidigt, at Oracle med sin database 12c med mulighed for multi-tenancy, gør op med sin traditionelle tilgang i arbejdet med databaser.

For at kunne servicere flere samtidige brugere på samme instans af databasen introducerer it-giganten nemlig en container-database, der kan holde på en masse andre underliggende databaser.

Det vil sige, at når en database-administrator førhen havde en separat ERP-database eller CRM-database med hver sin dedikerede hukommelse og filer kontrolleret af styresystemet, så vil Oracles kommende database kunne styres centralt med fælles ressourcer.

"Vi administrerer multi-tenancy på database-niveau, og det betyder mindre management, mindre hardware-forbrug og større skalerbarhed," forklarede Larry Ellison.

Oracle-chefen lagde samtidig stor vægt på sikkerheden i databasekæmpens kommende cloud-database.

"Hvis du bygger din egen multi-tenant database, så skal du bygge din egen sikkerhed ovenpå, og så er det ikke sikkert, at alle applikationerne virker ordentligt. Det har vi sørget for," understregede Larry Ellison.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S