Her er Oracles næste generation af databaser

Oracle har brugt små fem år på at bygge sin kommende database-generation, der netop er blevet præsenteret.

Artikel top billede

Cloud computing er for alvor slået igennem hos it-giganten Oracle.

På selskabets egen OpenWorld-konference i San Francisco gik selskabets ubestridte topboss Larry Ellison søndag aften lokal tid på den store konferencescene og talte varmt og længe om velsignelser i cloud computing.

I jakkeærmet på sin habitjakke hev han nyheden frem om, at Oracles næste database, Oracle Database 12c, bliver lanceret som et cloudprodukt.

Her står det lille c for "cloud".

"Dette er verdens første multi-tenant database," sagde en tydeligt stolt Larry Ellison til spontant bifald fra de godt 10.000 tilhørere fra Moscone-konferencecentrets store scene.

Databasen bliver introduceret i 2013,

Introducerer container-databasen

Larry Ellison fortalte, at Oracle havde arbejdet knap fem år på at gøre sin kommende cloud-database færdig.

Han sagde samtidigt, at Oracle med sin database 12c med mulighed for multi-tenancy, gør op med sin traditionelle tilgang i arbejdet med databaser.

For at kunne servicere flere samtidige brugere på samme instans af databasen introducerer it-giganten nemlig en container-database, der kan holde på en masse andre underliggende databaser.

Det vil sige, at når en database-administrator førhen havde en separat ERP-database eller CRM-database med hver sin dedikerede hukommelse og filer kontrolleret af styresystemet, så vil Oracles kommende database kunne styres centralt med fælles ressourcer.

"Vi administrerer multi-tenancy på database-niveau, og det betyder mindre management, mindre hardware-forbrug og større skalerbarhed," forklarede Larry Ellison.

Oracle-chefen lagde samtidig stor vægt på sikkerheden i databasekæmpens kommende cloud-database.

"Hvis du bygger din egen multi-tenant database, så skal du bygge din egen sikkerhed ovenpå, og så er det ikke sikkert, at alle applikationerne virker ordentligt. Det har vi sørget for," understregede Larry Ellison.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S