Disse danske it-jobopslag får færrest ansøgninger

Bunken med ansøgninger er meget lav, når det gælder disse it-jobopslag.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Disse danske it-jobopslag får særligt mange ansøgninger

Tre store danske it-virksomheder oplever voldsom vækst i antallet af ansøgninger til ledige stillinger.

Og mens nogle stillinger nærmest bombarderes med ansøgninger, så er nogle særlige it-jobopslag svære at lokke ansøgere til. Eller der er få kvalificerede til stillingerne.

Døm selv.

I 2012 havde Microsoft følgende jobopslag, som meget få søgte: Developer Evang3list med blot tre ansøgere og IT Pro'ere og Senior Consultant CRM/XRM, der har fået under 10 ansøgninger.

Hos NNIT har man fået under ti ansøgninger til følgende opslag: SharePoint specialister, SAP specialister og it-arkitekter.

Få ansøgere til SAP-stillinger

Endelig forklarer Henriette Halvorsen, der er rekrutterings- og udviklingschef i KMD, at der også hos dem er "visse typer stillinger, hvor ansøgningsfeltet ikke er særligt stort".

"Det er typisk stillinger, som kræver en stor teknisk viden kombinereret med en god portion indsigt på et specifikt felt - eksempelvis forsyningssektoren."

"Hvis vi dertil ønsker en medarbejder med en solid erfaring på området, så snævrer feltet sig naturligt ind."

"Vi har eksempelvis særligt svært ved at tiltrække SAP specialister på Fyn i øjeblikket. Her sidder vi med vores udvikling af it-løsninger til netop forsyningssektoren," forklarer hun. 

Generelt siger hun dog, at opslag efter SAP-specialister med en solid erfaring er et område, hvor KMD typisk kun får 3-9 ansøgninger per job-opslag.

Læs også:

Det vælter ind med ansøgninger til danske it-firmaer.

Disse danske it-jobopslag får særligt mange ansøgninger.

Microsoft desperat: Mangler tusindvis af it-folk.

Få ansøgere til disse KMD-stillinger

KMD har blandt andet fået meget få ansøgninger til følgende stillinger: 

ABAP Specialist - Odense

SAP Applikationskonsulent - Odense

Erfaren Testmanager til ERP udvikling - KMD Ballerup

Erfaren Infrastruktur Projektleder indenfor SAP udvikling - KMD Ballerup

Forretningsorienterede SAP customisører - Aalborg/Århus

Seniorkonsulent Microsoft BI og DW til KMD´s Business Intelligence område - Ballerup

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

Region Sjælland

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job