It-branchen føler sig gjort til grin efter udbudsfarce

"It-branchen føler sig gjort til grin," lyder reaktionen på SKI's beslutning om at lade et stort udbud gå om.

Artikel top billede

Læs også: 

Efter hård kritik: Kæmpe it-udbud skal gå om

Hos landets it-brancheforeninger er man ikke ligefrem glade for den nye annullering af SKI-udbuddet 02.18, hvor en stribe it-firmaer ellers var blevet prækvalificerede.

"It-branchen føler sig gjort til grin," siger direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

It-virksomhederne, der har brugt masser af krudt på det her, skal nu starte forfra på processen, forklarer han.

Dertil kommer, at der ifølge direktøren, vil opstå forsinkelser og yderligere huller på de pågældende leveringsområder til det offentlige.

Han ærgrer sig derfor over, at SKI ryster på hånden. For faktisk har det hele tiden været planen, at mange leverandører skulle sorteres fra.

"Vi har været med undervejs, og planen var, at færre leverandører skulle med. Men så brokker nogen sig lidt, og så ryster SKI på hånden," siger Tom Togsverd.

"Det er dybt kritisabelt. SKI spilder folks tid," siger Tom Togsverd.

Brandærgerligt

Hos IT-Branchen påpeger man dog, at SKI "viser lydhørhed og bruger dialogen til reelt at evaluere både proces og resultat." 

"SKI har vurderet, at kritikken var berettiget, og har på den baggrund truffet beslutning om, at lade prækvalificeringen gå om," udtaler Mette Lundberg, direktør for Politik og Kommunikation i IT-Branchen, i en skriftlig kommentar. 

"Det er altid brandærgerligt, når en afsluttet runde skal gå om. Især for de af vores leverandører, der er blevet prækvalificerede, mens andre naturligvis vil være glade for en ny og justeret proces."

"Men SKI har altså vurderet, at der er grundlag for et større konkurrencefelt," lyder det fra hende.

Nu handler det i stedet om at få et godt resultat ud af det med så få transaktionsomkostninger og forsinkelser som muligt, forklarer hun.

Læs også: 

Efter hård kritik: Kæmpe it-udbud skal gå om

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec