It-branchen føler sig gjort til grin efter udbudsfarce

"It-branchen føler sig gjort til grin," lyder reaktionen på SKI's beslutning om at lade et stort udbud gå om.

Artikel top billede

Læs også: 

Efter hård kritik: Kæmpe it-udbud skal gå om

Hos landets it-brancheforeninger er man ikke ligefrem glade for den nye annullering af SKI-udbuddet 02.18, hvor en stribe it-firmaer ellers var blevet prækvalificerede.

"It-branchen føler sig gjort til grin," siger direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

It-virksomhederne, der har brugt masser af krudt på det her, skal nu starte forfra på processen, forklarer han.

Dertil kommer, at der ifølge direktøren, vil opstå forsinkelser og yderligere huller på de pågældende leveringsområder til det offentlige.

Han ærgrer sig derfor over, at SKI ryster på hånden. For faktisk har det hele tiden været planen, at mange leverandører skulle sorteres fra.

"Vi har været med undervejs, og planen var, at færre leverandører skulle med. Men så brokker nogen sig lidt, og så ryster SKI på hånden," siger Tom Togsverd.

"Det er dybt kritisabelt. SKI spilder folks tid," siger Tom Togsverd.

Brandærgerligt

Hos IT-Branchen påpeger man dog, at SKI "viser lydhørhed og bruger dialogen til reelt at evaluere både proces og resultat." 

"SKI har vurderet, at kritikken var berettiget, og har på den baggrund truffet beslutning om, at lade prækvalificeringen gå om," udtaler Mette Lundberg, direktør for Politik og Kommunikation i IT-Branchen, i en skriftlig kommentar. 

"Det er altid brandærgerligt, når en afsluttet runde skal gå om. Især for de af vores leverandører, der er blevet prækvalificerede, mens andre naturligvis vil være glade for en ny og justeret proces."

"Men SKI har altså vurderet, at der er grundlag for et større konkurrencefelt," lyder det fra hende.

Nu handler det i stedet om at få et godt resultat ud af det med så få transaktionsomkostninger og forsinkelser som muligt, forklarer hun.

Læs også: 

Efter hård kritik: Kæmpe it-udbud skal gå om

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS