Efter hård kritik: Kæmpe SKI-udbud skal gå om

Efter kritik annullerer SKI gigantisk it-udbud, hvor en række it-firmaer ellers var prækvalificeret. Nu skal det hele gå om.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mere end 500 ansøgere til prækvalifikation på rammeaftale 02.18 om it-løsninger og vedligehold må nu på den igen.

For selvom prækvalifikationen egentlig var gennemført og mange virksomheder fravalgt, så har SKI i dag valgt at lade processen gå om.

I en meddelelse oplyser statens og kommunernes indkøbsorganisation, SKI, at SKI har modtaget kritik "fra flere sider" omkring forløbet af prækvalifikationen.

"Vi er altid åbne over for berettiget kritik, og lytter til den. Vi har derfor gennemgået forløbet, og jeg må konstatere, at der er mulighed for at forbedre konkurrencesituationen til gavn for brugerne af aftalen i den offentlige sektor", udtaler SKI's administrerende direktør, Signe Lynggaard Madsen.

SKI har tidligere omkring it-udbud måtte krybe til korset og afblæse kæmpe udbud.
 
Og nu vil man så iværksætte en ny prækvalifikationsrunde på 02.18.

Flere virksomheder får muligheden

"Det indebærer blandt andet, at flere virksomheder nu får mulighed for at konkurrere om at blive it-leverandør på 02.18 end ved den netop gennemførte prækvalifikation."

Oprindeligt havde SKI forventet cirka 250 ansøgninger, men SKI har modtaget mere end dobbelt så mange, oplyser SKI.

"Vi har fået dobbelt så mange ansøgninger end forventet, og der er rigtig mange kvalificerede iblandt. I lyset af kritikken må vi desværre konstatere, at det antal virksomheder, vi havde lagt op til at prækvalificere, var for begrænset i forhold til at optimere konkurrencen," udtaler SKI-direktøren.

"Vi havde simpelthen ikke regnet med, at så mange kvalificerede leverandører ville ansøge. Set i bakspejlet skulle vi selvfølgelig have stoppet op og revurderet situationen tidligere", lyder det videre fra Signe Lynggaard Madsen.

SKI: Ansøgere havde svært ved skemaer
I forbindelse med den gennemførte prækvalifikation har virksomhederne skullet skrive op til tre referencer på godt en halv A4 side (2.500 anslag) hver, udfylde standardoplysninger om kontaktpersoner og økonomisk formåen i forbindelse med hver delaftale, oplyser SKI.

SKI har konstateret, at nogle af ansøgerne har haft vanskeligt ved at udfylde ansøgningerne fyldestgørende, lyder det i meddelelsen.

Udfyldelsen af ansøgningerne vil derfor også være et tema på informationsmødet, ligesom SKI vil uddybe den tekniske udbudsvejledning med råd og vink, lover SKI nu.

"SKI beklager, at prækvalifikationen skal gå om, og det er selvfølgelig ekstra ærgerligt for de virksomheder, som er blevet prækvalificeret," siger Signe Lynggaard Madsen.

"Jeg skal være den første til at beklage forløbet, men jeg håber, at branchen som helhed vil tage godt i mod beslutningen" udtaler Signe Lynggaard Madsen.

Læs også: Danske it-firmaer overvejer at droppe SKI

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos