Efter hård kritik: Kæmpe SKI-udbud skal gå om

Efter kritik annullerer SKI gigantisk it-udbud, hvor en række it-firmaer ellers var prækvalificeret. Nu skal det hele gå om.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mere end 500 ansøgere til prækvalifikation på rammeaftale 02.18 om it-løsninger og vedligehold må nu på den igen.

For selvom prækvalifikationen egentlig var gennemført og mange virksomheder fravalgt, så har SKI i dag valgt at lade processen gå om.

I en meddelelse oplyser statens og kommunernes indkøbsorganisation, SKI, at SKI har modtaget kritik "fra flere sider" omkring forløbet af prækvalifikationen.

"Vi er altid åbne over for berettiget kritik, og lytter til den. Vi har derfor gennemgået forløbet, og jeg må konstatere, at der er mulighed for at forbedre konkurrencesituationen til gavn for brugerne af aftalen i den offentlige sektor", udtaler SKI's administrerende direktør, Signe Lynggaard Madsen.

SKI har tidligere omkring it-udbud måtte krybe til korset og afblæse kæmpe udbud.
 
Og nu vil man så iværksætte en ny prækvalifikationsrunde på 02.18.

Flere virksomheder får muligheden

"Det indebærer blandt andet, at flere virksomheder nu får mulighed for at konkurrere om at blive it-leverandør på 02.18 end ved den netop gennemførte prækvalifikation."

Oprindeligt havde SKI forventet cirka 250 ansøgninger, men SKI har modtaget mere end dobbelt så mange, oplyser SKI.

"Vi har fået dobbelt så mange ansøgninger end forventet, og der er rigtig mange kvalificerede iblandt. I lyset af kritikken må vi desværre konstatere, at det antal virksomheder, vi havde lagt op til at prækvalificere, var for begrænset i forhold til at optimere konkurrencen," udtaler SKI-direktøren.

"Vi havde simpelthen ikke regnet med, at så mange kvalificerede leverandører ville ansøge. Set i bakspejlet skulle vi selvfølgelig have stoppet op og revurderet situationen tidligere", lyder det videre fra Signe Lynggaard Madsen.

SKI: Ansøgere havde svært ved skemaer
I forbindelse med den gennemførte prækvalifikation har virksomhederne skullet skrive op til tre referencer på godt en halv A4 side (2.500 anslag) hver, udfylde standardoplysninger om kontaktpersoner og økonomisk formåen i forbindelse med hver delaftale, oplyser SKI.

SKI har konstateret, at nogle af ansøgerne har haft vanskeligt ved at udfylde ansøgningerne fyldestgørende, lyder det i meddelelsen.

Udfyldelsen af ansøgningerne vil derfor også være et tema på informationsmødet, ligesom SKI vil uddybe den tekniske udbudsvejledning med råd og vink, lover SKI nu.

"SKI beklager, at prækvalifikationen skal gå om, og det er selvfølgelig ekstra ærgerligt for de virksomheder, som er blevet prækvalificeret," siger Signe Lynggaard Madsen.

"Jeg skal være den første til at beklage forløbet, men jeg håber, at branchen som helhed vil tage godt i mod beslutningen" udtaler Signe Lynggaard Madsen.

Læs også: Danske it-firmaer overvejer at droppe SKI

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

LB Forsikring

Digital delivery manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S