Lønnedgang: Så meget er SKI-chefens løn faldet

Hun har lige taget en beslutning med økonomisk betydning for rigtig mange it-virksomheder. Men hendes egen løn er langt lavere end forgængerens. Se her, hvor meget hun tjener.

Artikel top billede

Læs også: Efter hård kritik: Kæmpe it-udbud må gå om

Så mange millioner betaler it-firmaer hvert år til SKI

It-branchen har i denne tid ekstra fokus på. hvad der sker hos indkøbscentralen SKI, hvor der årligt omsættes for milliarder af kroner på it.

Faktisk har organisationen, der tidligere har været ude i et alvorligt stormvejr, som kostede to direktører jobbet, aflyst et stort it-udbud.

Dengang blev administrerende direktør Søren Jakobsen og direktør Niels Frederiksen fyret.

Af det seneste SKI-regnskab kan man se, at de fik henholdsvis 4,4 millioner kroner og 2,6 millioner kroner i årsløn.

Imidlertid får den nye administrerende direktør Signe Lynggaard Madsen en helt anden hyre.

Ifølge regnskabet er hendes løn nemlig 1,4 millioner kroner - altså en tredjedel af forgængerens.

I øvrigt er det danske it-firmaer, der betaler mest til driften af SKI.

Det kan du læse mere om her.

Gennemsnitsløn steget

SKI er konstrueret som et aktieselskab, men skal ikke tjene penge på dets aktiviteter.

Finansieringen kommer fra leverandører, der skal betale en procentsats hver gang de sælger noget på en af rammeaftalerne.

Typisk omkring en procent. I 2011 betalte it-firmaer cirka 46 millioner kroner, hvilket svarer til halvdelen af SKI's indtægter.

Ser man nærmere på SKI's interne økonomi er antallet af ansatte dalet.

Imidlertid er gennemsnitslønnen, forstået som løn, tillæg, bonus med inklusiv pension, for fuldtidsansatte steget fra 52.900 kroner til 53.300 kroner.

SKI-chef: Vores produktivitet i top

Hos SKI forklarer kunde- og kommunikationsdirektør Jan Michelsen, at organisationen løbende har optimeret driften og nedbragt omkostningerne blandt andet ved at skære ned på service- og støttefunktionerne.

"Vi fokuserer ressourcerne på kerneydelserne, som er at gennemføre udbud og tilbyde konkurrencedygtige rammeaftaler til vores kunder," udtaler han.

Og selvom man netop har måtte aflyse et stort it-udbud, så er produktiviteten meget høj, understreger han.

"SKI har gennemført flere end dobbelt så mange udbud det seneste år end tidligere set i SKI's historie, så produktiviteten er steget ganske betydeligt," forklarer han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS