Så mange danske kommuner har dårlig mobildækning

Forbavsende mange danske kommuner har ingen eller ringe dækning i visse områder. Se hvor slemt det står til.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Læs også:
Sådan skal mobildækningen forbedres i kommunerne

Kommune svarer igen: Mobildækning ikke vores ansvar

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

KL udsendte i juni 2012 et spørgeskema til landets 98 kommuner, her har 72 kommuner deltaget med besvarelser og hver udpeget op til tre områder med ringe mobildækning.

Her har 66 kommuner svaret, at de har kendskab til mobilhuller inden for deres geografi.

Rundspørgen indeholder en række andre svar, der beskriver, hvordan kommunerne oplever samarbejdet med telebranchen.

Undersøgelsen udspringer af en aftale, der i februar 2012 blev indgået af partnerne.

Aftalen indeholder en række punkter, som skal være med til at forbedre mobildækningen i kommunerne.

Kommunernes spørgeskema er afsendt til Teleindustrien, som vil analysere svarene og give de 72 kommuner en skriftlig tilbagemelding om de sorte huller.

Kommunerne fremhæver mangelfuld kommunikation

Rundspørgens hovedkonklusioner viser, at kommunerne oplever kommunikationsudfordringer i samarbejdet med teleselskaberne.

Det fremgår blandt andet, at 42 procent af kommunerne oplever, at teleselskaberne ikke orienterer kommunen om udbygningsplaner, så de kan indgå i kommunens arbejde med plangrundlag med videre.

Det fremgår også, at cirka 30 procent af teleselskabernes ansøgninger vedrørende opsætning af antenner og master er mangelfulde, skriver Kommunernes Landsforening i rapporten.

10 procent af kommunerne mener ligefrem, at de har et dårligt samarbejde med teleselskaberne.

Aftale skal sikre bedre mobildækning

KL, Danske Regioner, telebranchen og Erhvervs- og Vækstministeriet offentliggjorde den 10. februar 2012 en fempunktsplan, der skal bidrage til en bedre mobildækning i Danmark.

Parterne blev dengang enige om, at bidrage til løsning af de udfordringer, der i dag eksisterer for en øget mobildækning.

Konkret betyder det, at der skal iværksættes investeringer fra teleselskaberne på 6-6,5 milliarder kroner specifikt til udbygning af mobilnettets dækning og kapacitet over de kommende tre år.

En ny kortlægning over mobildækningen skal være med til at belyse omfanget, samt at dialogen skal øges parterne i mellem. Beskrives det i aftalen.

Læs også:
Sådan skal mobildækningen forbedres i kommunerne

Kommune svarer igen: Mobildækning ikke vores ansvar

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S