Så mange danske kommuner har dårlig mobildækning

Forbavsende mange danske kommuner har ingen eller ringe dækning i visse områder. Se hvor slemt det står til.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Læs også:
Sådan skal mobildækningen forbedres i kommunerne

Kommune svarer igen: Mobildækning ikke vores ansvar

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

KL udsendte i juni 2012 et spørgeskema til landets 98 kommuner, her har 72 kommuner deltaget med besvarelser og hver udpeget op til tre områder med ringe mobildækning.

Her har 66 kommuner svaret, at de har kendskab til mobilhuller inden for deres geografi.

Rundspørgen indeholder en række andre svar, der beskriver, hvordan kommunerne oplever samarbejdet med telebranchen.

Undersøgelsen udspringer af en aftale, der i februar 2012 blev indgået af partnerne.

Aftalen indeholder en række punkter, som skal være med til at forbedre mobildækningen i kommunerne.

Kommunernes spørgeskema er afsendt til Teleindustrien, som vil analysere svarene og give de 72 kommuner en skriftlig tilbagemelding om de sorte huller.

Kommunerne fremhæver mangelfuld kommunikation

Rundspørgens hovedkonklusioner viser, at kommunerne oplever kommunikationsudfordringer i samarbejdet med teleselskaberne.

Det fremgår blandt andet, at 42 procent af kommunerne oplever, at teleselskaberne ikke orienterer kommunen om udbygningsplaner, så de kan indgå i kommunens arbejde med plangrundlag med videre.

Det fremgår også, at cirka 30 procent af teleselskabernes ansøgninger vedrørende opsætning af antenner og master er mangelfulde, skriver Kommunernes Landsforening i rapporten.

10 procent af kommunerne mener ligefrem, at de har et dårligt samarbejde med teleselskaberne.

Aftale skal sikre bedre mobildækning

KL, Danske Regioner, telebranchen og Erhvervs- og Vækstministeriet offentliggjorde den 10. februar 2012 en fempunktsplan, der skal bidrage til en bedre mobildækning i Danmark.

Parterne blev dengang enige om, at bidrage til løsning af de udfordringer, der i dag eksisterer for en øget mobildækning.

Konkret betyder det, at der skal iværksættes investeringer fra teleselskaberne på 6-6,5 milliarder kroner specifikt til udbygning af mobilnettets dækning og kapacitet over de kommende tre år.

En ny kortlægning over mobildækningen skal være med til at belyse omfanget, samt at dialogen skal øges parterne i mellem. Beskrives det i aftalen.

Læs også:
Sådan skal mobildækningen forbedres i kommunerne

Kommune svarer igen: Mobildækning ikke vores ansvar

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura