Har du hævet din? Så mange it-folk har hævet efterløn

Fristen for at hæve pengene på efterlønsordningen skattefrit er forbi. Se, hvad de it-ansatte har valgt at gøre.

Artikel top billede

Læs også:
ITEK: Efterlønnens død vil frigive it-arbejdskraft

It-fagforbund: Hold fingrene fra efterlønnen

Fristen for at hæve efterlønnen skattefrit til forbrug, opsparing eller privat pensionsopsparing, udløb 1. oktober.

Og den mulighed har mange it-ansatte benyttet sig af, viser tal fra flere it-fagforbund og a-kasser.

Hos fagforbundet Prosa har medlemmerne tilsammen hævet omkring 145 millioner efterlønskroner i deres a-kasse, fortæller formand Niels Bertelsen.

Halvdelen er væk fra ordningen

"Der er mange medlemmer, som har gjort det. Halvdelen af de, som kunne, har hævet deres efterløn," siger Niels Bertelsen til Computerworld.

Det svarer til, at 2.500 Prosa-medlemmer har vendt efterlønsordningen ryggen, siden det tidligere på året blev muligt at hæve beløbet skattefrit.

Formanden fortæller, at det er et langt større tal end den tredjedel af medlemmerne, som Prosa havde forventet ville droppe efterlønsordningen.

Det skyldes ifølge formanden, at det store fokus, der har været på at komme ud af ordningen, har gjort de it-organiserede usikre på valget.

"Dermed har de valgt det, som de oplever, som den sikre løsning, nemlig at komme ud af ordningen før det er for sent," siger han.

Han fortæller, at det primært er folk under 40 og dem mellem 40 og 50, som har valgt at hæve efterlønnen. De, som er mere end 50 år gamle, har typisk ladet pengene stå, fortæller han.

Kontanter, men uden sikkerhedsnet

Han peger på, at også Fanø-sagen, hvor en Prosa-organiseret it-ansat af kommunen blev sat til at feje gader på senior-ordningen, har skubbet mange tvivlere væk fra ordningen.

Netop seniorordningen har ellers været et at argumenterne for at blive, fordi ordningen garanterer en indkomst for uheldige, som mister jobbet de sidste 10 år af den erhvervsaktive alder.

Og har man hævet efterlønnen, har man ikke dette sikkerhedsnet mere, påpeger Niels Bertelsen.

"Det betyder, at sikkerhedsnettet forsvinder. Der er flere, der har meldt sig ud af ordningen, som burde være blevet, hvis jeg skal tolke på tallene," siger han, og peger på at ordningen stadigvæk er stærk nok.

Til gengæld mener han, at foråret og forsommerens store afskedigelsesrunder i it-branchen kan have fået flere til at blive.

Også frafald hos andre fagforbund

Hos Magistrenes A-kasse, der organiserer et ukendt antal it-ansatte, har mange medlemmer også hævet deres efterløn.

Faktisk er det mere end halvdelen, som har valgt at tage pengene ud, fortæller han.

Det fortæller kommunikationskonsulent Hans Jørgen Wulff.

"Vores klare fornemmelse er, at hvis man er godt lønnet, så har man som regel også nogle gode pensioner. Dermed skal der jo modregnes i ens efterløn, og dermed bliver efterlønsordningen mindre attraktiv," siger han.

Fagforbundet Samdata/HK oplyser overfor Computerworld, at 43 procent af medlemmerne af HK's a-kasse har frameldt sig efterlønsordningen, og at der ikke er noget som tyder på, at tallet er anderledes for medlemmerne af Samdata/HK.

Læs også:
ITEK: Efterlønnens død vil frigive it-arbejdskraft

It-fagforbund: Hold fingrene fra efterlønnen

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank