Derfor er stort IBM-projekt hos region forsinket

En stor omlægning af centrale it-systemer hos region er blevet forsinket. En del af forklaringen får du her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En kontraktsum på små 30 millioner kroner for etablering og løbende årlige betalinger på omkring 17 millioner kroner.

Sådan lyder investeringen hos Region Sjælland, der for nogen tid siden besluttede at skifte sine centrale it-systemer ud.

Valget faldt på leverandøren IBM.

Imidlertid er it-projektet blevet forsinket foreløbig et halvt års tid, oplyser regionen.

Halvt år forsinket

Projektet skulle være afsluttet i juni 2012.
 
"Det har været nødvendigt at justere tidsplanen i projektet for at sikre, at kvaliteten af systemet og paratheden i organisationen er bedst mulig, også set i lyset af en større organisationsændring, som regionen samtidig gennemfører," forklarer projektleder Peter Christian Funch fra fra Region Sjælland.

Den nuværende plan sigter imod en projektafslutning primo 2013, oplyser han.

Med implementering af et nyt stort fælles ERP system i Region Sjælland vil regionen etablere et fælles system for administrationen, hvorfor mange forskellige af regionens systemet skal udskiftes.

Udover en i forvejen "meget ambitiøs tidsplan" i projektet har blandt andet interne forhold i regionen været skyld i forsinkelsen.

"Samtidig gennemføres en større organisationsændring for blandt andet de administrative enheder, som implementeres den 1. januar 2013, hvilket har krævet både ressourcer og tilpasning af projektet undervejs," forklarer Peter Christian Funch.

Forsinkelsen betyder, at de forventede effektiviseringer først realiseres senere, lover projektlederen.

"Det har samtidigt været nødvendigt at fastholde flere af de eksisterende systemer i drift, indtil at den nye løsning endelig bliver realiseret," forklarer han.

Omkring den forventede gevinstrealisering i projektet, så indeholdt den oprindelige Businesscase for projektet ikke en opgørelse at gevinsten i kroner og ører, oplyser projektlederen.

"De estimerede gevinster består af kvalitetsforbedringer og effektiviseringer af de administrative funktioner," forklarer han.

Det opnås ved mere funktionalitet til at understøtte indkøb- og logistik-, HR- og økonomi-opgaverne, samt ved en ensartet systemunderstøttelse af de administrative processer i Regionen, forklares det.

Således har det ikke været muligt, at isolere gevinsterne for systemimplementeringen fra gevinstrealiseringen for Regionens organisationsændring, hvorfor den kvantificerbare gevinst indgår i organisationsændringsprojektet, lyder det fra regionen.

Ingen IBM-bod - indtil videre

Ingen bod - indtil nu

Samtidig skal regionen først betale IBM, "når der er realiseret leverancer".

"Det vil sige, at drift- og vedligeholdelsesomkostninger er realiseret for delleverancer, som er taget i brug, mens at der ikke betales for de leverancer, som endnu ikke er idriftsat," forklarer Peter Christian Funch.

Han oplyser, at der ikke har været effektueret bod i projektet.

"Målet er at gennemføre projektet i konstruktivt samarbejde med leverandøren for at skabe grundlag for at realisere gevinsterne så hurtigt og så effektivt som muligt," udtaler projektleder Peter Christian Funch.

Men årsagerne til forsinkelsen ligger ikke kun hos kunden.

"Der har været forskellige faktorer, der har spillet ind i forsinkelsen - både hos leverandøren og hos Regionen," forklarer Peter Christian Funch.

Intern diskussion

"Det har fra starten været en forudsætning for projektet, at gennemførslen baseres på et tæt og konstruktivt samarbejde imellem leverandøren og Regionen, hvorfor fokus har været på, at der findes fælles løsninger på problemstillinger i projektet og derfor har der indtil nu ikke været tale om at effektuere bod," lyder det videre.

Han ønsker dog ikke at løfte sløret for, hvori IBM har ansvar i forsinkelsen.

"Lige nu er der fokus på sikre projektets plan og fremdrift i forhold til at idriftsætte Regionens ERP løsning primo 2013."

"Der er naturligvis løbende drøftelser af årsagerne til forsinkelsen og eventuel bod i projektet."

"Dette er dog ikke i fokus lige nu og derfor ønsker vi ikke, at en diskussion af faktorerne bliver initieret udenfor Regionen og projektets regi," udtaler projektlederen hos regionen.

Han henviser imidlertid Computerworld til at forespørge IBM om årsagen til forsinkelsen.

Hos IBM Danmark udtaler pressechef Carsten Grønning i en mail:

"IBM har ét eneste fokus i denne sag, og det er sammen med Region Sjælland at sikre, at projektet leveres i den aftalte kvalitet."

"Det er for øvrigt ikke ualmindeligt, at projekter af denne art undervejs skal justeres i et eller andet omfang."

Computerworld har søgt aktindsigt i papirer vedrørende projektet, der eventligt kan kaste mere lys over årsagerne til forsinkelsen af det store skattebetalte offentlige it-projekt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos