Et år siden: Sådan har Steve Jobs' død forandret Apple

ComputerViews: Det er præcis et år siden, at Apple-stifter Steve Jobs døde. Her er det Apple, der lever videre.

Artikel top billede

Læs også:

Apples Steve Jobs er død

Nekrolog: Farvel til den modige pioner og æstetiker

Et år på posten: Sådan har Tim Cook givet Steve Jobs baghjul

ComputerViews: Den 5. oktober 2011 måtte Apple meddele omverdenen, at Steve Jobs var død.

"Apple har mistet et visionært og kreativt geni, og verden har mistet et fantastisk menneske," skrev Apple.

"Steve efterlader en virksomhed, som kun han kunne have bygget, og hans ånd vil for altid være fundamentet i Apple."

Det er præcis et år siden i dag.

Nu er det Tim Cook, der står i spidsen for Steve Jobs' livsprojekt. Som vi allerede har skrevet i forbindelse med Cooks et-års-jubilæum, så gør han det i overbevisende stil.

Kritikere vil argumentere, at han først og fremmest rider videre på den iPhone- og iPad-bølge, Steve Jobs satte gang i inden sin død.

Måler man på salgstal, regnskaber og aktiekurser, så har Tim Cook dog god grund til at være tilfreds.

Sådan er Apple anderledes i dag

Men har Apple ændret sig med den nye CEO, eller er Steve Jobs' ånd fortsat fundamentet i Apple, sådan som det lød for et år siden?

Steve Jobs stiftede selskabet Apple i 1976 sammen med Steve Wozniak og var helt frem til sin død manden, folk forbandt med det amerikanske selskab.

Sammen med Microsofts Bill Gates er han det største it-ikon nogensinde.

Tim Cook blev chief operating officer i 2007 efter at have været en del af Apple siden 1998.

Han blev fra alle sider set som et yderst driftsikkert CEO-valg, og det har vist sig at holde stik.

Ikke en ny Steve Jobs

Men Steve Jobs kunne noget med det der "one more thing."

Han kunne få verden til at gå amok. Steve Jobs var en ener, og både tilhængere og modstandere af Apples univers må anerkende hans evner som leder og frontfigur.  

Det er i skyggen af legenden Steve Jobs, Tim Cook nu leder Apple.

Det er formentlig forklaringen på, at noget af den hype og fan-kultur, der tidligere har præget Apple, er falmet i det seneste år.

Apples store udfordring

Eksempelvis har der ikke været nær den samme jubel og hype omkring den nyeste iPhone 5, som det var tilfældet, da Steve Jobs stadig var at finde på scenen til selskabets lanceringer.

Udfordringen for Apple i denne omgang har været, at iPhone 5, når alt kommer til alt, "blot" er endnu en version af et allerede velkendt produkt.

Den er forbedret, ja, men det er stadig den iPhone, Apple introducerede tilbage i 2007.

Sådan var det også, da Tim Cook præsenterede Den nye iPad og nye Mac-computere.

Produkterne fejler intet, men noget af den magi, Steve Jobs formåede at drysse ud over publikum ved sine lanceringer, er forsvundet.

Det skal Tim Cook bevise 

Pengene vælter stadig ind hos Apple. Aktionærerne kan glæde sig over aktiekursen, og forhandlerne af Apples produkter langer stadig iPads og iPhones over diskene i ét væk.  

Udfordringen?

Hele fan-kulturen og euforien omkring Apple toppede med Steve Jobs' død. 

Steve Jobs var ikke Gud, men det blev han ophøjet til.
Tim Cook er en driftssikker frontfigur i selskabet, men han er ikke Steve Jobs.

Før eller siden har Apple brug for at komme op med en helt ny produkt-type igen, hvis de vilde salgstal og aktiekurser skal fortsætte.

Vi har endnu til gode at se, om Tim Cook er manden, der - som Steve Jobs kunne - kan præsentere et produkt, der skaber nye markeder og ændrer alt på de eksisterende. 

Læs også:

Apples Steve Jobs er død

Nekrolog: Farvel til den modige pioner og æstetiker

Et år på posten: Sådan har Tim Cook givet Steve Jobs baghjul

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos