Disse firmaer kigger sultent på banebrydende fiber-ordre

Seks leverandører har vist interesse for Ringkøbing-Skjern kommunes alternative fiber-udbud. Se de interesserede leverandører her.

Artikel top billede

Læs også: Nyt fiberudbud kan blive en bombe under TDC

Som tidligere beskrevet har Ringkøbing-Skjern kommune for nylig fremsat et alternativt fiberudbud.

Udbuddet pålægger vinderen, udover ordren på fiberbredbånd til kommunen, at rulle fiber ud til samtlige borgere og virksomheder i hele kommunen, hvor maksprisen er fastsat af kommunen.

At forslaget nu har vakt politisk opsigt, glæder kun kommunen.

"Vi har det fint med, at der bliver skabt debat, og at emnet kommer på den nationale dagsorden, og vi ved godt, at vi er ude i et gråzoneområde, hvor der ikke ligger klare retningslinjer for, hvad man må og ikke må," lyder det fra Niels Erik Kjærgaard, kommunaldirektør i Ringkøbing-Skjern kommune.

"Vi mener, at vi har formuleret udbuddet på en måde, der overholder loven. Det er, hvad vores jurister siger efter at have gennemtrevlet materialet," siger han.

Der er ellers blevet stillet spørgsmålstegn ved, om udbuddet er et brud med den såkaldte teknologineutralitet, og om udbudsformen med en fastsat makspris er lovlig.

Uvist antal

Deadline for ansøgninger er først i slutningen af ugen, og ifølge kommunaldirektøren er det derfor for tidligt at sige noget om, hvor mange, der byder ind på opgaven.

Men seks leverandører er udtaget som prækvalificerede, hvoraf en efterfølgende er hoppet fra. Dermed har fem potentielle leverandører fået tilsendt udbudsmaterialet.

Kommunen ønsker ikke at fortælle, hvem der er hoppet fra, men de seks prækvalificerede leverandører er:

EnergiMidt, GlobalConnect, KMD, Nianet, TDC og Telia.

Hos TDC, der umiddelbart ikke kan tænkes at være begejstrede for udbuddet, da det udelukker TDCs kobber, har man netop på grund af fiberforpligtelserne endnu ikke helt besluttet, hvad man gør.

"Vi har endnu ikke taget stilling til, om vi byder. Det hænger netop sammen med den option, som kommunen kræver med i dens tilbud. Optionen har en værdi, der er rigtig mange gange større end selve leverancen til kommunen," siger Povl Damstedt Rasmussen, kommunikationsrådgiver i TDC.

Af hensyn til udbudsprocessen ønsker TDC ikke at udtale sig yderligere på nuværende tidspunkt.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision