Disse firmaer kigger sultent på banebrydende fiber-ordre

Seks leverandører har vist interesse for Ringkøbing-Skjern kommunes alternative fiber-udbud. Se de interesserede leverandører her.

Artikel top billede

Læs også: Nyt fiberudbud kan blive en bombe under TDC

Som tidligere beskrevet har Ringkøbing-Skjern kommune for nylig fremsat et alternativt fiberudbud.

Udbuddet pålægger vinderen, udover ordren på fiberbredbånd til kommunen, at rulle fiber ud til samtlige borgere og virksomheder i hele kommunen, hvor maksprisen er fastsat af kommunen.

At forslaget nu har vakt politisk opsigt, glæder kun kommunen.

"Vi har det fint med, at der bliver skabt debat, og at emnet kommer på den nationale dagsorden, og vi ved godt, at vi er ude i et gråzoneområde, hvor der ikke ligger klare retningslinjer for, hvad man må og ikke må," lyder det fra Niels Erik Kjærgaard, kommunaldirektør i Ringkøbing-Skjern kommune.

"Vi mener, at vi har formuleret udbuddet på en måde, der overholder loven. Det er, hvad vores jurister siger efter at have gennemtrevlet materialet," siger han.

Der er ellers blevet stillet spørgsmålstegn ved, om udbuddet er et brud med den såkaldte teknologineutralitet, og om udbudsformen med en fastsat makspris er lovlig.

Uvist antal

Deadline for ansøgninger er først i slutningen af ugen, og ifølge kommunaldirektøren er det derfor for tidligt at sige noget om, hvor mange, der byder ind på opgaven.

Men seks leverandører er udtaget som prækvalificerede, hvoraf en efterfølgende er hoppet fra. Dermed har fem potentielle leverandører fået tilsendt udbudsmaterialet.

Kommunen ønsker ikke at fortælle, hvem der er hoppet fra, men de seks prækvalificerede leverandører er:

EnergiMidt, GlobalConnect, KMD, Nianet, TDC og Telia.

Hos TDC, der umiddelbart ikke kan tænkes at være begejstrede for udbuddet, da det udelukker TDCs kobber, har man netop på grund af fiberforpligtelserne endnu ikke helt besluttet, hvad man gør.

"Vi har endnu ikke taget stilling til, om vi byder. Det hænger netop sammen med den option, som kommunen kræver med i dens tilbud. Optionen har en værdi, der er rigtig mange gange større end selve leverancen til kommunen," siger Povl Damstedt Rasmussen, kommunikationsrådgiver i TDC.

Af hensyn til udbudsprocessen ønsker TDC ikke at udtale sig yderligere på nuværende tidspunkt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S