Her er mainframens fremtid

Der kan meget vel vente mainframen en spændende fremtid.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mainframens død har været forudsagt mange gange i årenes løb.

Resultaterne af en ny spørgeundersøgelse peger imidlertid på, at den stadig er en hjørnesten i forhold til vækst og innovation i infrastrukturen hos store virksomheder.

I en global spørgeskemaundersøgelse af 623 it-professionelle udført af CA Technologies, svarer over 72 procent af respondenterne, at mainframen er en strategisk eller en meget strategisk del af deres aktuelle og fremtidige it-planlægning.

37 procent svarer, at de planlægger at øge investeringen i software til mainframes i løbet af de næste 12 til 18 måneder.

Det er især tendenserne cloud computing, big data og enterprise mobility, der ligger til grund for den øgede investering i mainframes.

42 procent af respondenterne fra Storbritannien regner med, at mainframen bliver en strategisk platform i deres cloud computing-initiativer.

65 procent har allerede eller planlægger at godkende mobil administration af mainframen inden for de næste 18 måneder.

"Vi oplever et marked i forandring. Virksomheder over hele verden er ved at evaluere, hvordan de hurtigt tilpasser sig nye cloud-modeller og gør det muligt at levere nye forretningstjenester for at imødekomme den konstant stigende efterspørgsel på it," udtaler Mark Combs, der er senior vice president for mainframe hos CA Technologies.

"Mainframen er stadig en strategisk platform, der giver den fleksibilitet, skalerbarhed og sikkerhed, der skal til for at imødekomme disse nye service-efterspørgsler og forretningsprioriteter."

På trods af forventningerne om, at mainframen også i fremtiden kommer til at spille en stor rolle, så beskriver over to tredjedele af respondenterne, at de i løbet af de sidste 12 til 18 måneder har haft vanskeligt ved at finde tilstrækkeligt it-personale med mainframe-kompetencer.

På grund af den "aldrende arbejdsstyrke" i it-branchen er flere organisationer begyndt at mangle både interne færdigheder og viden til at administrere et komplekst mainframe-miljø, som kører missionskritiske programmer.

Hybrid-administration

Derfor er mange begyndt at søge efter medarbejdere med tværfaglige kompetencer.

Langt de fleste af respondenterne planlægger at implementere en eller anden form for hybrid-administration på tværs af platforme i løbet af de næste 12 måneder.

"Med de hybride systemer i dag er de samme administrations-kompetencer relevante både for mainframes og distribuerede arkitekturer - det gælder både i et hardware- og softwaremæssigt perspektiv," kommenterer James Governor, der er stifter af analysefirmaet RedMonk.

"Selvfølgelig er specifik faglig erfaring stadig relevant, men en eventuel mangel bør ikke være grund til, at man undlader at investere i mainframes."

Læs også_

Her er IBM's nye og vilde mainframe.

Virksomheder desperate: Mangler mainframe-folk.

IBM åbner for rivaler på mainframe-markedet.

Derfor kommer cloud aldrig til at slå mainframen.

Derfor er din mainframe stadig cool.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

    Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job