Her er mainframens fremtid

Der kan meget vel vente mainframen en spændende fremtid.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mainframens død har været forudsagt mange gange i årenes løb.

Resultaterne af en ny spørgeundersøgelse peger imidlertid på, at den stadig er en hjørnesten i forhold til vækst og innovation i infrastrukturen hos store virksomheder.

I en global spørgeskemaundersøgelse af 623 it-professionelle udført af CA Technologies, svarer over 72 procent af respondenterne, at mainframen er en strategisk eller en meget strategisk del af deres aktuelle og fremtidige it-planlægning.

37 procent svarer, at de planlægger at øge investeringen i software til mainframes i løbet af de næste 12 til 18 måneder.

Det er især tendenserne cloud computing, big data og enterprise mobility, der ligger til grund for den øgede investering i mainframes.

42 procent af respondenterne fra Storbritannien regner med, at mainframen bliver en strategisk platform i deres cloud computing-initiativer.

65 procent har allerede eller planlægger at godkende mobil administration af mainframen inden for de næste 18 måneder.

"Vi oplever et marked i forandring. Virksomheder over hele verden er ved at evaluere, hvordan de hurtigt tilpasser sig nye cloud-modeller og gør det muligt at levere nye forretningstjenester for at imødekomme den konstant stigende efterspørgsel på it," udtaler Mark Combs, der er senior vice president for mainframe hos CA Technologies.

"Mainframen er stadig en strategisk platform, der giver den fleksibilitet, skalerbarhed og sikkerhed, der skal til for at imødekomme disse nye service-efterspørgsler og forretningsprioriteter."

På trods af forventningerne om, at mainframen også i fremtiden kommer til at spille en stor rolle, så beskriver over to tredjedele af respondenterne, at de i løbet af de sidste 12 til 18 måneder har haft vanskeligt ved at finde tilstrækkeligt it-personale med mainframe-kompetencer.

På grund af den "aldrende arbejdsstyrke" i it-branchen er flere organisationer begyndt at mangle både interne færdigheder og viden til at administrere et komplekst mainframe-miljø, som kører missionskritiske programmer.

Hybrid-administration

Derfor er mange begyndt at søge efter medarbejdere med tværfaglige kompetencer.

Langt de fleste af respondenterne planlægger at implementere en eller anden form for hybrid-administration på tværs af platforme i løbet af de næste 12 måneder.

"Med de hybride systemer i dag er de samme administrations-kompetencer relevante både for mainframes og distribuerede arkitekturer - det gælder både i et hardware- og softwaremæssigt perspektiv," kommenterer James Governor, der er stifter af analysefirmaet RedMonk.

"Selvfølgelig er specifik faglig erfaring stadig relevant, men en eventuel mangel bør ikke være grund til, at man undlader at investere i mainframes."

Læs også_

Her er IBM's nye og vilde mainframe.

Virksomheder desperate: Mangler mainframe-folk.

IBM åbner for rivaler på mainframe-markedet.

Derfor kommer cloud aldrig til at slå mainframen.

Derfor er din mainframe stadig cool.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS