Sådan vil storage-gigant ramme danske firmaer

VMworld, Barcelona: Storageselskabet NetApp har set sig sultent på små og mellemstore firmaer og kører derfor et særligt tilbud til mindre virksomheder ud fra samlebåndet.

Artikel top billede

Barcelona: Storage-virksomhederne NetApp har på virtualiseringskonferencen VMworld Europe 2012 i Barcelona drejet sit salgsskyts ind på små og mellemstore virksomheder.

Det betyder, at Danmark lige pludselig er kommet i søgelyset, da der herhjemme findes godt 7.500 virksomheder med mellem 10 og 100 ansatte, som NetApp nu også sigter efter.

Det sker med onsdagens lancering af en lillebror til selskabets 2-årige datacenter-platform Flexpod, hvor priserne starter på den pæne side af en halv million kroner.

Den lille ny har fået navnet ExpressPod, og her ligger listepriserne på de laveste konfigurationer på under 200.000 kroner.

En lille med 14 terabytes

Til den pris får man ifølge NetApp i høj grad et produkt, der minder om Flexpod med medfølgende VMware-software.

Dog har den lille ExpressPod der ikke så meget kapacitet og automatiserede processer som hos storebroren.

ExpressPod har Cisco Nexus-switche og NetApps storage-controller samt et lager på omkring 14 terabytes alt afhængig af konfigurationen, som kan varieres, i den fulde hardware-stak.

På grund af den manglende automatisering på Ciscos USC-server på ExpressPod'en, skal man selv rode med et separat styringsmodul, som kan håndteres via et web-interface.

Dertil kommer, at den lille ny fra NetApp ikke automatisk kan håndtere BIOS-opsætning og Mac-adresser, så der skal man også være indstillet på at smøge ærmerne op.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Kongeå Trailercenter A/S

IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland