Sådan vil storage-gigant ramme danske firmaer

VMworld, Barcelona: Storageselskabet NetApp har set sig sultent på små og mellemstore firmaer og kører derfor et særligt tilbud til mindre virksomheder ud fra samlebåndet.

Artikel top billede

Barcelona: Storage-virksomhederne NetApp har på virtualiseringskonferencen VMworld Europe 2012 i Barcelona drejet sit salgsskyts ind på små og mellemstore virksomheder.

Det betyder, at Danmark lige pludselig er kommet i søgelyset, da der herhjemme findes godt 7.500 virksomheder med mellem 10 og 100 ansatte, som NetApp nu også sigter efter.

Det sker med onsdagens lancering af en lillebror til selskabets 2-årige datacenter-platform Flexpod, hvor priserne starter på den pæne side af en halv million kroner.

Den lille ny har fået navnet ExpressPod, og her ligger listepriserne på de laveste konfigurationer på under 200.000 kroner.

En lille med 14 terabytes

Til den pris får man ifølge NetApp i høj grad et produkt, der minder om Flexpod med medfølgende VMware-software.

Dog har den lille ExpressPod der ikke så meget kapacitet og automatiserede processer som hos storebroren.

ExpressPod har Cisco Nexus-switche og NetApps storage-controller samt et lager på omkring 14 terabytes alt afhængig af konfigurationen, som kan varieres, i den fulde hardware-stak.

På grund af den manglende automatisering på Ciscos USC-server på ExpressPod'en, skal man selv rode med et separat styringsmodul, som kan håndteres via et web-interface.

Dertil kommer, at den lille ny fra NetApp ikke automatisk kan håndtere BIOS-opsætning og Mac-adresser, så der skal man også være indstillet på at smøge ærmerne op.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,