Sådan vil storage-gigant ramme danske firmaer

VMworld, Barcelona: Storageselskabet NetApp har set sig sultent på små og mellemstore firmaer og kører derfor et særligt tilbud til mindre virksomheder ud fra samlebåndet.

Artikel top billede

Barcelona: Storage-virksomhederne NetApp har på virtualiseringskonferencen VMworld Europe 2012 i Barcelona drejet sit salgsskyts ind på små og mellemstore virksomheder.

Det betyder, at Danmark lige pludselig er kommet i søgelyset, da der herhjemme findes godt 7.500 virksomheder med mellem 10 og 100 ansatte, som NetApp nu også sigter efter.

Det sker med onsdagens lancering af en lillebror til selskabets 2-årige datacenter-platform Flexpod, hvor priserne starter på den pæne side af en halv million kroner.

Den lille ny har fået navnet ExpressPod, og her ligger listepriserne på de laveste konfigurationer på under 200.000 kroner.

En lille med 14 terabytes

Til den pris får man ifølge NetApp i høj grad et produkt, der minder om Flexpod med medfølgende VMware-software.

Dog har den lille ExpressPod der ikke så meget kapacitet og automatiserede processer som hos storebroren.

ExpressPod har Cisco Nexus-switche og NetApps storage-controller samt et lager på omkring 14 terabytes alt afhængig af konfigurationen, som kan varieres, i den fulde hardware-stak.

På grund af den manglende automatisering på Ciscos USC-server på ExpressPod'en, skal man selv rode med et separat styringsmodul, som kan håndteres via et web-interface.

Dertil kommer, at den lille ny fra NetApp ikke automatisk kan håndtere BIOS-opsætning og Mac-adresser, så der skal man også være indstillet på at smøge ærmerne op.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS