Sådan vil storage-gigant ramme danske firmaer

VMworld, Barcelona: Storageselskabet NetApp har set sig sultent på små og mellemstore firmaer og kører derfor et særligt tilbud til mindre virksomheder ud fra samlebåndet.

Artikel top billede

Barcelona: Storage-virksomhederne NetApp har på virtualiseringskonferencen VMworld Europe 2012 i Barcelona drejet sit salgsskyts ind på små og mellemstore virksomheder.

Det betyder, at Danmark lige pludselig er kommet i søgelyset, da der herhjemme findes godt 7.500 virksomheder med mellem 10 og 100 ansatte, som NetApp nu også sigter efter.

Det sker med onsdagens lancering af en lillebror til selskabets 2-årige datacenter-platform Flexpod, hvor priserne starter på den pæne side af en halv million kroner.

Den lille ny har fået navnet ExpressPod, og her ligger listepriserne på de laveste konfigurationer på under 200.000 kroner.

En lille med 14 terabytes

Til den pris får man ifølge NetApp i høj grad et produkt, der minder om Flexpod med medfølgende VMware-software.

Dog har den lille ExpressPod der ikke så meget kapacitet og automatiserede processer som hos storebroren.

ExpressPod har Cisco Nexus-switche og NetApps storage-controller samt et lager på omkring 14 terabytes alt afhængig af konfigurationen, som kan varieres, i den fulde hardware-stak.

På grund af den manglende automatisering på Ciscos USC-server på ExpressPod'en, skal man selv rode med et separat styringsmodul, som kan håndteres via et web-interface.

Dertil kommer, at den lille ny fra NetApp ikke automatisk kan håndtere BIOS-opsætning og Mac-adresser, så der skal man også være indstillet på at smøge ærmerne op.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job