Tata-topchef vil samarbejde med danske start-ups

Teknologidirektør fra indisk kæmpefirma har konkrete planer om samarbejde med danske opstartsfirmaer. Se her, hvad han forventer at få ud af samarbejdet.

Artikel top billede

Ananth Krishnan er global teknologidirektør hos Tata TCS.

It-kæmpen Tata TCS har indenfor de næste par måneder planer om at igangsætte et samarbejde med en eller flere konkrete danske start-ups og med universitetsverdenen.

Det fortæller global teknologidirektør Ananth Krishnan fra Tata TCS, der siden overtagelsen af it-kontrakter hos TDC for milliarder, er blevet langt mere synlig på det danske marked.

"Det der i løbet af det seneste års tid har gjort mig interesseret i Danmark, er de særlige muligheder der findes, set fra min stol som ansvarlig for forsknings- og udviklingsafdelingen, såvel som vores globale partnernetværk inden for innovation," siger han.

Usædvanligt mange besøg

Da teknologichefen tirsdag besøgte Danmark, var det faktisk tredje gang i år han kom forbi landet. Og det er usædvanligt, fortæller han.

"Det er ikke så mange lande jeg har besøgt tre gange det samme år. Det der bringer mig hertil, er muligheden for at lære, hvordan jeg kan bruge det danske teknologimiljø og akademiske miljø som løftestang, og forbinde dem med mit globale innovationsnetværk," fortæller han.

Hvilke firmaer han forventer at indlede at samarbejde med, vil han ikke ud med på nuværende tidspunkt.

"Indtil jeg for udarbejdet rammerne for aftalerne med firmaerne, kan jeg fortælle, hvilke områder der ser ud til at være interessante," siger han.

Findes her, ikke i Silicon Valley.

Han fortæller, at et områderne er designområdet, hvor der bliver skabt interessante ting som er rare at bruge, røre ved og mærke.

"Ikke blot i forhold til softwarens brugervenlighed, som selvfølgelig er på plads, men også fysiske produkter. Det er evner, som jeg ser som meget stærke i denne region."

Han fortæller, at han under sidste besøg brugte næsten en hel dag på at se forskellige firmaers præsentationer og også besøgte universiteter og uddannelsessteder.

"Det slog mig, at det her formentlig ikke noget jeg vil møde i Silicon Valley. Så det er en styrke," siger han.

Men det er ikke nødvendigvis det eneste interessante område i Danmark for Tata TCS, fortsætter han.

Design af produkter og tjenester på mobility-området kunne også ende med at være interessante. fortæller han.

"Så vi er ved at undersøge en hel del, set fra et globalt teknologiperspektiv," siger han om Danmark.

Læs også:

Indisk it-gigant: Sådan vil de danske chefer have det.

Indisk it-gigant i Danmark: Her skal vi tjene pengene.

Indisk gigant buldrer ind: Sådan ser vi det danske marked.

Her er gevinsten for Tata

Virksomhedens innovationsnetværk, som de kalder TCS Coin
(Co-Innovation Network), har flere dele.

Blandt andet interesserer firmaet sig for det spirende økosystem, med unge nystartede virksomheder, der gør interessante ting med teknologi. Netværket startede ifølge Ananth Krishnan i Silicon Valley i 2004.

"Vi arbejder sammen med dusinvis af start-ups, uden at investere i dem eller købe dem, men jeg hjælper dem med at forme deres strategi, sådan at deres produkter og services kan forenes med ting fra TCS' udviklingslaboratorier og blive succesfulde på det globale marked," siger han.

Interessante cases

It-giganten er i færd med systematisk at udvide netværket i andre regioner.

"Så jeg er i gang med at undersøge og forstå, hvilke muligheder der findes i København og Danmark. Og vi er ret glad for at se, at der er en eller to meget interessante cases. Vi har ikke formelt lanceret Coin-netværket her, men det kunne ske i løbet i af de næste par måneder," siger han.

Det samme gør sig ifølge Ananth Krishnan gældende med universitetsnetværket, der også ligger under hans ansvarsområde.

"Jeg kommer tilbage til januar for at etablere forbindelser og lære om markedet og har allerede brugt en del tid med det under mit sidste besøg," siger han.

Vil udvikle sammen med kunder

Men det er ikke kun unge firmaet, der er interessante for den globale teknologidirektør. En anden vigtig strategi er at afsøge mulighederne for at udvikle nye produkter i samarbejde med firmaets kunder.

"I min verden er Danmark selvfølgelig en strategisk tilstedeværelse i Norden, det er vores ældste repræsentation og vi laver god forretning her."

"Men som CTO er det jeg kan lære af it-økosystemet også meget interessant. Jeg holder som sagt mere øje med Danmark dette år end tidligere, for at finde af, hvilke innovative ideer jeg kan indgå parterskab om," siger Ananth Krishnan.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | København

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S