Bus- og togkort afløses af virtuelt kort til smartphone

Det klassiske månedskort til busser og tog bliver afløst af et periodekort til smartphones og andre mobile platforme.

Artikel top billede

Læs også: Prisen på det digitale Rejsekort eksploderer.

Det er pendlere hos Sydtrafik i den jyske del af Region Syddanmark, der som de første i Danmark har muligheden for at bruge deres smartphone som periodekort.

Hos Sydtrafik er der klare forventninger om, at 20 procent af kunderne i løbet af en kort årrække har skiftet deres månedskort ud med enten periodekortet til smartphone eller til det nye Rejsekort.

Sydtrafiks app til periodekort kan også bruges til at købe og downloade almindelige busbilletter.

20 procent af Sydtrafiks kunder er faste pendlere, og det virtuelle periodekort til smartphone en oplagt mulighed for dem, afdelingsleder hos Sydtrafik, Troels Keilgaard. 

"Alle mennesker har efterhånden deres mobiltelefon med overalt og er vant til at købe varer via nettet. Vi forventer, at alle vores pendlere i løbet af en kort årrække enten bruger periodekortet eller Rejsekortet," siger han. 

DSB lancerede forrige år en sms-løsning, hvor man kan købe billetter og klippe kort via telefonen, og den benyttes flittigt.

Det kan du læse om her.

Undgår snyd og røveri

Sydtrafiks Mobilbillet app kan bruges på iPhone, iPad, iPod touch eller Android mobil til en flat rate og ubegrænset antal rejser.

App'en kan hentes gratis i App Store eller Google Play.

Når periodekortet er ved at udløbe, får man automatisk besked.

"Hvis man skifter telefonen ud, har man stadig adgang til sit periodekort, da informationerne ligger på en server," forsikrer Troels Keilgaard.

Ifølge Troels Keilgaard indgår de nye elektroniske platforme i høj grad også i en sikkerhedsstrategi, der handler om at nedbringe pengemængden i busserne. Samtidig er det lettere at undgå snyd, fordi billetten ikke kan videresendes. En brugt billet forsvinder, når den er udløbet

Besparelser og nye kunder

Sydtrafik har udviklet løsningen i samarbejde med den fynske virksomhed Kofoed & Co, der har udviklet mobilløsninger for en række trafikselskaber i Danmark.

Herfra melder direktør Christian Meisner Kofoed om stor interesse for den nye løsning til periodekortet. Han forudser, at der i de kommende år vil komme flere trafikselskaber på banen.

"Det giver både nye kunder og sparer trafikselskaberne for en masse administration," siger Christian Meisner Kofoed.

Det gamle periodekort forventes at udgå fra sommeren 2014, hvor periodekortfunktionen på Rejsekortet forventes sat i drift.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S