Bus- og togkort afløses af virtuelt kort til smartphone

Det klassiske månedskort til busser og tog bliver afløst af et periodekort til smartphones og andre mobile platforme.

Artikel top billede

Læs også: Prisen på det digitale Rejsekort eksploderer.

Det er pendlere hos Sydtrafik i den jyske del af Region Syddanmark, der som de første i Danmark har muligheden for at bruge deres smartphone som periodekort.

Hos Sydtrafik er der klare forventninger om, at 20 procent af kunderne i løbet af en kort årrække har skiftet deres månedskort ud med enten periodekortet til smartphone eller til det nye Rejsekort.

Sydtrafiks app til periodekort kan også bruges til at købe og downloade almindelige busbilletter.

20 procent af Sydtrafiks kunder er faste pendlere, og det virtuelle periodekort til smartphone en oplagt mulighed for dem, afdelingsleder hos Sydtrafik, Troels Keilgaard. 

"Alle mennesker har efterhånden deres mobiltelefon med overalt og er vant til at købe varer via nettet. Vi forventer, at alle vores pendlere i løbet af en kort årrække enten bruger periodekortet eller Rejsekortet," siger han. 

DSB lancerede forrige år en sms-løsning, hvor man kan købe billetter og klippe kort via telefonen, og den benyttes flittigt.

Det kan du læse om her.

Undgår snyd og røveri

Sydtrafiks Mobilbillet app kan bruges på iPhone, iPad, iPod touch eller Android mobil til en flat rate og ubegrænset antal rejser.

App'en kan hentes gratis i App Store eller Google Play.

Når periodekortet er ved at udløbe, får man automatisk besked.

"Hvis man skifter telefonen ud, har man stadig adgang til sit periodekort, da informationerne ligger på en server," forsikrer Troels Keilgaard.

Ifølge Troels Keilgaard indgår de nye elektroniske platforme i høj grad også i en sikkerhedsstrategi, der handler om at nedbringe pengemængden i busserne. Samtidig er det lettere at undgå snyd, fordi billetten ikke kan videresendes. En brugt billet forsvinder, når den er udløbet

Besparelser og nye kunder

Sydtrafik har udviklet løsningen i samarbejde med den fynske virksomhed Kofoed & Co, der har udviklet mobilløsninger for en række trafikselskaber i Danmark.

Herfra melder direktør Christian Meisner Kofoed om stor interesse for den nye løsning til periodekortet. Han forudser, at der i de kommende år vil komme flere trafikselskaber på banen.

"Det giver både nye kunder og sparer trafikselskaberne for en masse administration," siger Christian Meisner Kofoed.

Det gamle periodekort forventes at udgå fra sommeren 2014, hvor periodekortfunktionen på Rejsekortet forventes sat i drift.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision