Dansk it-kæmpe raser: Udbuds-vinder givet på forhånd

En markant leverandør i det danske it-marked kommer med en opsigtsvækkende kritik af omstridt it-udbud.

Artikel top billede

En ESDH-brugerklub bestående af offentlige myndigheder har netop valgt leverandøren Ditmer i et stort udbud med 94 potentielle kunder.

Forløbet har allerede affødt hård kritik fra Dansk Industri, der har kaldt udbuddet en skueproces.

Læs mere om det her.

Hos Fujitsu, der var en af de øvrige bydere på opgaven, kritiserer man også afgørelsen i meget hårde vendinger.

Selskabet valgte i sin tid at bruge energi og ressourcer på at byde, fordi man umiddelbart vurderede, at det ville gå fair til.

Og ikke mindst at budene ville blive vurderet objektivt, forklarer Christian Torp, der er markedsdirektør hos Fujitsu.

Valgte dyr bud

"Men vi må bare konstatere, at man har valgt at vurdere på en måde, så det passer med, at Ditmer vil vinde," siger han.

Christian Torp peger på, at Fujitsus bud var 50-90 procent billigere end Ditmers bud.

Altså har man slet ikke valgt det billigste tilbud.

Samtidig undrer Christian Torp sig også over klubbens vurdering af leverandørernes organisatoriske kvalifikationer.

"Her fik Ditmer 10, og vi fik 1 point (laveste pointscore, red.). Og vi leverer trods alt ESDH-løsninger til en del danske kommuner," påpeger Christian Torp.

Han undrer sig over, at brugerklubben skulle bruge en måned længere end angivet på at vurdere de indkomne bud. 

"Hvad har de mon lavet i den periode?" spørger Christian Torp.

Også på andre parametre af den ifølge markedsdirektørens fantasifulde vurdering, hænger det simpelthen ikke sammen, mener Christian Torp.

Klage kan blive næste skridt

Næste skridt for Fujitsu kan blive at gå videre af klagevejen.

"Det overvejer vi lige nu," siger markedsdirektøren.

Han opfatter i øvrigt den offentlige klub som en ESDH-virksomhed på linje med private aktører, der selv ejer it-systemer.

"De myndigheder her bruger skattekroner på at drive en ESDH-virksomhed. Hvorfor ikke lade os private virksomheder gøre det?" spørger Christian Torp.

Pludselig gratis medlemsskab

Han finder det påfaldende, at brugerklubbens udbud rummer mulighed for, at 94 myndigheder potentielt kan købe ind på aftalen.

"Op til udbuddet blev det pludselig gratis at være medlem," oplyser Christian Torp, og peger på, at man med så stor en rammeaftale, med det forløb der har været, i høj grad ødelægger hele ESDH-markedet i Danmark.

Brugerklub: Derfor har vi ikke valgt det billigste

Brugerklubben har sendt følgende kommentar via en mail fra ESDH-projektleder Mariann Norup fra Hedensted Kommune:

"Det er fuldstændig korrekt, at vi ikke har valgt det billigste tilbud. Vi har valgt det mest fordelagtige tilbud i forhold til sammenhængen mellem pris og kvalitet."

"For det er jo ikke nok at være billigst, hvis løsningen eller kvaliteten ikke er den rette. Kriterierne for, hvordan forskellige parametre vægtes i afgørelsen, står ganske klart i udbudsmaterialet."

"Og de kriterier er fulgt 100 procent i vurderingen af de afgivne bud."

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S