Sygeplejersker får en milliard til teknologi-køb

De britiske sygeplejersker skal bruge tiden på patienterne, og ny teknologi skal sørge for, at det sker.

Artikel top billede

Læs også:
Lægerne banker i bordet: Her er vores it-krav

Det britiske sundhedsvæsen skal digitaliseres med digitale penne og andet håndholdt udstyr, har premierminister David Cameron og sundhedsminister Jeremy Hunt netop annonceret, ifølge The Register.

Derfor vil den engelske regering bruge 100 millioner pund, rundt regnet en milliard kroner, på teknologisk udstyr til plejepersonalet i det engelske sundhedsvæsen.

Tanken er, at hverdagen for plejepersonalet skal gøres mere effektiv, når sygeplejersker og jordemødre ikke skal rode med de mange analoge papirer.

En smart pen, der omsætter håndskriften på skærmen til data, kan lettere sendes til og synkroniseres med en central database. Det skal frigøre tid til flere 'varme hænder.'

Sygeplejerskene og jordemødrene behøver ikke bruge hele milliarden på digitale penne alene, men kan vælge, hvilket udstyr, der giver mest mening for deres forskellige arbejdsgange.

Pengene gives i første omgang som et lån til det engelske sundhedsvæsen, NHS, National Health Service.

Men hvis tilbagemeldingerne i de efterfølgende evalueringer er gode, behøver NHS ikke betale pengene tilbage.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S