Derfor sender stort webhotel 80.000 websider i sort

En enkelt strømstik hos en af Danmarks største webhotel-leverandører har ført til stort nedbrud. Læs hvordan det kunne gå så galt her.

Artikel top billede

Arkivfoto.

Læs også:
Her gemmes nogle af verdens bedst beskyttede data

Web-hotellet og storage-leverandøren One.com har efter et flere dage langt nedbrud fået alle kunders domæner i luften igen.

Det siger Thomas Darré Medard Frederiksen.

Han fortæller, at omkring otte procent af hjemmesiderne stadig er i read-only mode, som betyder, at de ikke virker, som de skal.

Det skyldes, at to centrale filsystemer natten til søndag blev ødelagt som følge af en strømafbrydelse.

Filsystem ødelagt

Ifølge direktøren blev problemerne med filsystemerne udløst af en ellers rutinemæssig test af nødstrømsanlæggene hos leverandøren Interxion, hvor One.com drifter deres udstyr.

"Det sker med jævne mellemrum for at teste, at hele deres setup omkring UPS'er og dieselgeneratorer fungerer," siger Thomas Darré Medard Frederiksen.

Men noget gik helt galt.

Strømmen til central storage

One.com's udstyr får hos leverandøren strøm fra en række stikkontakter, der sætvis får strøm fra to separate strømudtag, som igen har hver sin egen nødstrømsforsyning.

Hvis strømmen ryger i kontakt A, får udstyret i stedet strøm fra kontakt B.

"Natten mellem lørdag og søndag, klokken 03.30, går strømmen til vores centrale storage. Og det er jo noget underligt noget. For det skal den jo ikke gøre," siger Thomas Darré Medard Frederiksen.

Derfor går systemerne ned, og filsystemerne viser sig at være ødelagt, og kan ikke startes igen, fordi man så risikerer at ødelægge de gemte data.

"Der skulle så gang i en fejlrettelse, som vi siden hændelsen har arbejdet i tæt samarbejde med Hitachi Data Systems om at løse," siger han.

Her er den kedelige fejl i stikkontakterne

Hos Interxion fortæller administrerende direktør Peder Bank, at firmaet natten til søndag rutinemæssigt gennemførte den årlige fuldskala-test af nødstrømsanlæggene ved at afbryde bystrømmen og påtvinge infrastrukturen et fuldt strømtab, som er den værst tænkelige situation for udstyret. Derfor er proceduren nøje forberedt.

Han fortæller, at firmaet i denne test flytter en belastning på størrelse med en landsby, som skal flyttes over, synkroniseres og efterfølgende kobles ind igen, når by-nettet kommer tilbage.

"Vi trækker det store stik fra Dong. Og så skal vi se, at hele pivetøjet spiller, at det slår over på batterier, og at det slår hele datacenteret over," siger Peder Bank.

Uheldigvis viser det sig under testen, at det ene UPS-system er defekt og lukker ned.

Og det afslører en rigtig kedelig fejl i et af de sæt stikkontakter, som One.com benytter til deres centrale filsystemer.

Mærket forkert op

Den ene stikkontakt er nemlig mærket forkert op, således at de to stikkontakter ikke får strøm fra hver sin kreds, men fra samme sted.

"Det er ét plug-sæt ud af bogstaveligt talt tusinder. Det gør det ikke mere acceptabelt, for det er ikke godt nok," siger Peder Bank.

Han fortæller, at Interxion er ved at gennemgå testproceduren og kigge på logs fra det pågældende plug-sæt, som i øvrigt blev fikset kort efter opdagelsen af fejlen.

"Vi har elektrikerens navn, nummer og fingeraftyk, vi har hele CV'et på det her plug-sæt. Men der er jo et eller andet der ikke er godt nok, når det her kan ske. Og det er min opgave at sikre, at vi gør det endnu bedre, så det ikke sker igen," siger Peder Bank.

Derfor har det taget så lang tid for One.com

Hos One.com fortæller Thomas Darré Medard Frederiksen, at langt de fleste kunders hjemmesider kører normalt, men at den sidste del af det ene filsystem af sikkerhedshensyn skal kontrolleres færdig, inden firmaet åbner for kundernes skriveadgang til diskene.

Det tager jo flere dage det her. Kunderne vil sikkert gerne vide, hvorfor I ikke kunne gøre det hurtigere?

"Jeg er også selv meget frustreret over, at situationen er, som den er. Men der er tale om så store datamængder, at det tager meget lang tid at sikre, at alt data og systemerne er i orden. Og vi prioriterer det rigtigt højt at sikre kundernes data," siger Thomas Darré Medard Frederiksen.

One.com valgte ifølge direktøren at reparere filsystemet fremfor at benytte et sekundært system med back-up data, fordi det ville have betydet tabt data fra det seneste døgn og periodevis dårligere performance, fordi det sekundære system ikke er helt magen til driftssystemet.

"Derfor valgte vi at få det oprindelige filsystem i luften, selvom vi er kede af, at det har påvirket vore kunders websites i en alt for lang periode," siger Thomas Darré Medard Frederiksen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S