Vi køber stadig flere Mac - og kører Windows på dem

Et stigende antal virksomheder har kig på Macs - og så skal de gerne kunne køre Windows.

Artikel top billede

VMware Fusion 5 bringer Windows ind på Mac'en. Der findes en række andre løsninger til samme formål.

Læs også:

Dansk it-chef: Derfor har jeg skiftet fra Windows til Mac

Windows mod Mac: Hvem vinder på din arbejdsplads?

Det kan godt være, at en del it-chefer er begyndt at kigge mod Mac-verdenen

Men selvom flere vælger at bringe Macs ind i virksomheden, er der dog tilsyneladende stadig et behov for at kunne tilgå Windows.

Blandt de mest populære løsninger til formålet finder man VMware Fusion, Parallels Desktop, Citrix' løsninger og VirtualBox.

Apple tilbyder også selv sin Boot Camp-løsning, der gør det muligt at installere Windows på selve Mac'en, så man kan boote i Microsofts styresystem.

"Apple har intet ønske om eller planer om at sælge eller supportere Windows, men mange kunder har udtrykt interesse for at køre Windows på Apples overlegne hardware nu, hvor vi anvender Intel-processorer," lød det fra Apple i 2006, da det blev muligt at køre Windows på Macs.

Mac understøtter mange standarder

Siden er også en række tredjeparts-løsninger kommet til, der alle kan hjælpe Mac-brugere med adgang til Windows.

Interessen for de løsninger er til stede, selvom Mac-platformen i dag i det store hele understøtter de samme standarder og teknologier som Windows.

"Macs kan være gode "corporate citizens" i Windows-centrerede miljøer med indbygget understøttelse af Exchange, åbne internet-standarder som SMTP, IMAP, CalDAV, CardDAV, UNIX, HTML5 klient support og integration til Active Directory," skriver Forrester-rådgiver David Johnson i et blogindlæg.

Samtidig kan der dog i mange tilfælde være behov at køre applikationer fra Windows-miljøet, som ikke umiddelbart kan fungere på Mac'en.

Sådan fungerer Windows på Mac

Der findes efterhånden en række løsninger, der gør det muligt at køre et Windows-miljø på en Mac.  

Forresters David Johnson nævner blandt andet: 

"Indirekte understøttelse af Windows-baserede applikationer og Internet Explorer kan opnås med klient-virtualisering som Citrix XenApp, XenDesktop og VMware View til hostede virtuelle desktoppe ..."

" ... eller værktøjer som MokaFive, Parallels og VMware Fusion til lokale virtuelle desktoppe, mens Centrify og GroupLogic letter integrationen med Windows-politikker for fildeling og Active Directory."

Sådan fungerer det

Vi har herunder samlet tre videoer, der viser, hvordan man eksempelvis kan få adgang til Windows fra en Mac.

Parallels 8:

VMware Fusion 5:

Boot Camp:

Læs også:

Dansk it-chef: Derfor har jeg skiftet fra Windows til Mac

Windows mod Mac: Hvem vinder på din arbejdsplads?

Så mange styresystemer skal du mestre i dag

It-chefer: Sådan er det at arbejde med Macs

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S