Trods skuffelse: Derfor tror Citrix stadig på desktop-virtualisering

Markedet har ikke udviklet sig som forventet. Alligevel tror Citrix stadig på, at desktop-virtualisering kan blive mange penge værd. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Læs også:
Desktop virtualisering: Er festen allerede forbi?

Sådan får du mest virtuel desktop for pengene

Salget af virtuelle desktops (VDI) vokser hos it-selskabet Citrix i Danmark.

Dog ikke vildt og voldsomt.

VDI i form af produktet XenDesktop står således i første halvår af 2012 for 75 procent af væksten i omsætningen hos den amerikanske it-virksomhed i Danmark, når man spørger selskabet danske landechef, Mads Skalbo.

"Ingen tvivl om, at VDI vokser, men vi kan også konstatere, at udviklingen af markedet ikke har vokset så stærkt, som vi troede, det ville," fortæller Mads Skalbo.

Han forklarer, at en af udfordringerne i VDI-salget har været, at teknologien skal skubbe gammel teknologi til side først, selv om Citrix sammen med konkurrenten fra VMware for godt fem år siden udskreg VDI som den næste store virtualiseringsbølge på højde med servervirtualisering.

Glem one-size-fits-all

VDI-bølgerne er ikke gået så højt, som det blev forventet i forrige årti.

Mads Skalbo fremhæver i den sammenhæng, at man måske ikke skal hænge sig så meget i tekniske termer som eksempelvis VDI (virtuel desktop infrastruktur), men i stedet fokusere på, hvad kunderne reelt vil have.

"Vores kunder har et behov i forhold til at få adgang til data, filer og applikationer, og det kan vi løse på mange måder," siger Mads Skalbo.

Han henviser her til, at Citrix er leveringsdygtig i applikationslevering med blandt andet et af selskabets flagskibsprodukter, XenApp.

"Vi mener ikke, at en one-size-fits-all-løsning er det rigtige, og derfor har vi flere produkter end den rene VDI-løsning," siger han.

Han tilføjer, at Citrix rent faktisk hjælper store kunder med at nedskalere licenser fra VDI til XenApp, hvis det er i kundens interesse.

Taber gerne penge på kort bane

Det betyder reelt, at kunden lægger færre penge hos Citrix.

"Det er meget kortsigtet hele tiden at forsøge at sælge den dyreste løsning, og vi vil da gerne bevare vores kunder i det lange løb," fortsætter Mads Skalbo.

Så udbredt er VDI i Danmark

Citrix danske landechef vil dog på ingen måde afvise, at VDI fremover kan blive et stort hit, selvom flere it-forhandlere, som Computerworld har talt med, påpeger, at VDI-festen måske er ved at være slut, inden den overhovedet kom i gang. 

"Jeg tror, vi først kun lige er ankommet til festen," siger den danske landechef fra et selskab, der har store økonomiske interesser i at sælge VDI.

Hver tredje bruger VDI i Danmark

At VDI-festen ikke er helt uden puls, viser tal fra it-analysehuset IDC, som i september udførte en spørgeskemaundersøgelse omkring VDI-brugen i Danmark.

Her tilkendegav 31 procent af de danske virksomheder med 10 eller flere ansatte, at de bruger desktop virtualisering i højere eller mindre grad, og 17 procent svarede, at de overvejer det.

IDC-analytiker Anders Elbak peger på, at for mange er VDI et overkill, og ofte er det økonomien, som stopper den slags projekter.

"I modsætning til server-virtualisering giver VDI meget små umiddelbare besparelser. For at få business casen til at gå op, er virksomhederne nødt til at dokumentere værdien af de opnåede fordele ved eksempelvis at give medarbejderne mobile desktops, der kan anvendes på forskellige pc'er og andre devices," udtaler Anders Elbak.

Samtidig peger han på, at en international IDC-undersøgelse fra 2011 fremhæver Citrix som markedsledende inden for desktop virtualiseringen med VMware lige i hælene.

Læs også:
Desktop virtualisering: Er festen allerede forbi?

Sådan får du mest virtuel desktop for pengene

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job