Desktop virtualisering: Er festen allerede forbi?

Virtuelle desktops blev få for år siden udskreget som den næste bølge inden for virtualiseringsrevolutionen. Hvad er der egentlig sket siden det store hype?

Artikel top billede

Illustration: Antonis Papantoniou/iStockphoto.

Læs også:
Hvor blev gennembruddet for virtuelle desktops af?

Prisen på Windows flyver til himmels i VDI-projekt

Virtualiseringsleverandører som VMware og Citrix stod for godt fem år siden i deres fineste puds, og inviterede ind til den helt store virtuelle fest.

Men der er ikke særlig mange, der er dukket op til efterfesten, hvor der stod 'virtuelle desktops' på invitationen.

Det fortæller store danske it-forhandlere som Atea og Axcess, som ikke har kunnet mærke den helt massive efterspørgsel, efter virtuelle desktops (VDI) blev introduceret for over fem år siden.

"Vi oplever i rigtig stor stil, at hype-kurven for VDI er knækket," fortæller René Vester, solution specialist hos Danmarks største it-forhandler, Atea.

"Der er stadig mange, der er interesserede i VDI og ønsker at få afklaret, hvorvidt det kan løse eksisterende udfordringer for it-afdelingen, men der er også en større og større forståelse i forhold til, hvad VDI er, og hvor VDI kan støtte og en forståelse for, at nogle områder måske er løst bedre med andre teknologier," fortsætter René Vester.

Pris, teknologi, misforståelser

René Vester har i sin egenskab af én ud af blot 46 Citrix Technology Professionels tidligere over for Computerworld slået på tromme for, at man bør tænke sig godt og grundigt om, inden man hovedkulds kaster sig ud i et stort projekt med virtuelle desktops.

Og måske er der nogen, der har lyttet med.

For der er i hvert fald en del kunder, som holder nu igen med at købe VDI-løsninger. Ifølge René Vester sker tilbageholdenheden af tre årsager:

Høj pris, teknologiske mangler omkring især grafisk krævende applikationer og misforståelse af VDI-konceptet, efter VDI er blevet hypet i en årrække.

Vi SKAL have VDI

"Der en del it-afdelinger, som har utrolig høje forventninger til VDI-teknologien. Og det er også en stor del af begrundelse for, hvorfor mange proof of concepts efterfølgende ikke bliver til implementeringer," forklarer René Vester.

Han siger, at han i sin kundeomgang møder alt fra 'VDI-skal-vi-bare-have-evangelisten' til mere jordnære it-folk med et godt øje til pengepungen.

VDI er bare en mellemstation

Nogle har en dårlig business case, mens andre rent faktisk kan fremvise et velfungerende proof of concept i deres ønsker om en fuldfed VDI-løsning.

"Det er vigtigt at have den rigtige mission, lige meget hvilken teknologi man skal arbejde med," lyder rådet fra René Vester, når det kommer til at investere i VDI eller anden ny teknologi.

VDI er mellemstationen

Businessmanager Jacob Elkjær, med ansvar for kundernes datacenterudvikling hos it-forhandleren Axcess, mærker heller ikke den store VDI-efterspørgsel.

Han fortæller, at VDI-festen allerede begyndte at klinge af for nogle år siden.

"VDI virker efterhånden som en mellemstation mod noget større og bedre," siger Jacob Elkjær.

Jacob Elkjær påpeger, at han ofte hører folk, der gerne vil høre lidt mere om, hvordan VDI kan hjælpe til i hele bring-your-own-device-bølgen, men han råder som oftest kunderne til at holde lidt på pengene i den henseende.

"Ofte bruger man VDI, når man skal levere applikationer, der er så gamle, at de ikke kan virtualiseres eller generelt for at levere applikationer til slutbrugere. Man gør det jo ikke, fordi man ønsker at fastholde og levere Windows," forklarer Jacob Elkjær.

Tjener godt på VDI

Computerworld har på virtualiseringskonferencen VMworld Europe 2012 i Barcelona spurgt værten VMware, om VDI-festen er slut, inden den overhovedet kom i gang.

VMwares teknologidirektør, Stephen Herrod, fortæller, at han ikke kan genkende billedet med den vigende interesse, og især ikke i Danmark, som han mener, er en af de fremmeste VDI-nationer på VMwares landkort.

"Jeg kan bare konstatere, at hos VMware vokser VDI-indtægterne støt," lyder det fra virtualiseringsselskabets CTO - uden han dog ønsker at sætte konkrete tal på væksten.

Han peger derimod på, at især hardwareomkostninger til SAN (Storage Area Network) og serverhukommelse kan være årsagerne til, at folk ikke er så begejstrede for VDI længere.

Læs også:
Hvor blev gennembruddet for virtuelle desktops af?

Prisen på Windows flyver til himmels i VDI-projekt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job