SAP til brugere efter brok: I skal bare overholde aftalerne

Har man indgået en kontrakt på sine SAP-softwarelicenser, skal betingelserne overholdes, siger SAP-chef.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: SAP-brugere nægter at betale for uanvendte licenser

SAP-brugerne i England og Irland er trætte af at betale for SAP-licenser, når de render ind i situationer, hvor de ikke længere har behov for softwaren.

De mener, at SAP bør tillade kunderne at 'parkere' ubrugte licenser i de tilfælde, hvor et program ikke længere benyttes som følge af omstruktureringer eller afskedigelser i virksomheden.

95 procent af dem siger i en undersøgelse, at SAP's licensregler er ude af kontrol, og at det overvejende skyldes SAP's ekspanderende produktportefølje.

Det er især svært at holde styr på de moduler, som SAP-systemet installerer automatisk, mener de.

En aftale er en aftale

Men der er ikke hjælp at hente fra SAP.

Har man indgået en kontrakt, skal den holdes, lyder svaret fra SAP's globale chef for brugergruppe-relationer, Yasmin Awad.

"For eksisterende kontrakter gælder det, at aftalerne skal overholdes. Det er derfor, vi diskuterer sagerne individuelt med vores kunder," siger hun til Computerworld.

Hun peger på, at der til gengæld er andre muligheder, når kunderne skal købe nyt SAP-software.

"Hvis det er fleksibilitet, man er ude efter, kan man leje SAP-programmer på en såkaldt OnPremise-aftale, eller man kan vælge en OnDemand-løsning. Det samarbejder vi med vores brugergrupper om at udbrede kendskabet til," siger hun.

Hvad vil SAP gøre for at imødekomme kritikken fra SAP-brugerne i England og Irland?

"SAP tager sine kunder meget alvorligt, og vi samarbejder med SAP-brugergrupperne med at forstå deres behov og komme frem med løsninger. Når det handler om prisgennemsigtighed i vores licensmodeller, har vi allerede opnået resultater sammen med brugergrupperne, som vil være tilgængelige om kort tid," siger Yasmin Awad.

Vigtige brugergrupper

Hun mener, at samarbejdet med verdens SAP-brugergrupper er vigtig og har skabt en proces, som giver kunderne al den nødvendige information om SAP-softwares livscyklus.

Desuden arbejder SAP på en opdateret licens-guide, en FAQ, der besvarer oftest stillede spørgsmål og på at skabe et generelt bedre overblik over SAP's licensregler.

"Vi arbejder også på at opfylde brugernes store ønske om nye SAP-løsninger til mobil og cloud," siger Yasmin Awad.

Digitaliseringsstyrelsen

Processtærk generalist med teknisk indsigt til it-styring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

Region Sjælland

Dansk Fundamental Metrologi A/S

IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S