Ukendt it-fejl tvang DR i nødberedskab

DR leder stadig efter årsagen til it-fejl, som har tvunget nyhedssitet dr.dk i nødberedskab.

Artikel top billede

Sådan så dr.dk ud, da Googles robotter onsdag klokken 14.03 kom forbi.

En af Danmarks mest besøgte hjemmesider, nyhedssitet dr.dk, var onsdag ramt af en ukendt fejl, som det meste af dagen betød, at det ikke var muligt for personalet at opdatere nyheder eller andet indhold på siden.

Hos DR fortæller centerchef for webapplikationer, Christian Christensen, at det torsdag formiddag endnu er usikkert, hvad der var årsag til problemerne, men at husets egne eksperter stadig arbejder på at finde den.

"Det vi har fokus på lige nu, er en intern integration, som lægger indhold i databasen bag vores CMS-system," fortæller han, men understreger, at der endnu er tale om en arbejdstese.

Løb løbsk

Han fortæller, at folkene onsdag gjorde en række tiltag for at få sitet op at køre. Men gisningen går på, at den automatiserede integration, der leverer indhold til databasen var løbet løbsk, og at der var så meget belastning på den, at der ikke kom ting ud på dr.dk.

"Det er så langt vi er lige nu," siger han, og fortæller, at man arbejder videre på at kortlægge årsagern til hændelsen.

Samtidig er det stadig usikkert, om det var dette problem alene, som forårsagede det daglange problem.

Reserve-side lagt på

Midt på eftermiddagen besluttede DR onsdag at skifte den fejlramte hjemmeside ud med et antikt udseende nødsite, som gjorde det muligt for organisationen at få nyheder ud til licensbetalerne.

Her oplyste DR, at der ikke var nogen tidshorisont på at løse fejlen, som skyldtes overbelastede systemer.

Omkring klokken 16 lykkedes det imidlertid DR at få den rigtige hjemmeside i luften igen med opdaterede nyheder.

Komplekse systemer

Christian Christensen fortæller, at der er tale om komplekse systemer, og at en fejl ét sted kan påvirke ting andre steder.

"Det er selvfølgelig nogle komplekse systemer, og de systemer hænger sammen. Og hvis der sker noget der ene sted, så kan det påvirke noget et andet sted," siger han.

DR er kendt for at have mange decentralt styrede systemer, som er integrerede på kryds og tværs, med dr.nu ovenpå.

Og det er ifølge Cristian Christensen antallet, størrelsen og kompleksiteten af systemerne, som gør, at det ikke på kort tid er muligt at afgøre, præcis hvad årsagen til problemet var.

Ingen hackere

Men han fortæller, at der er tale om en datafejl eller en teknisk fejl, og at hackerangreb og lignende ting er udelukket.

Fejlen påvirkede ikke streamet indhold ellers andre af DR's digitale tjenester, fortæller centerchefen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job