Ukendt it-fejl tvang DR i nødberedskab

DR leder stadig efter årsagen til it-fejl, som har tvunget nyhedssitet dr.dk i nødberedskab.

Artikel top billede

Sådan så dr.dk ud, da Googles robotter onsdag klokken 14.03 kom forbi.

En af Danmarks mest besøgte hjemmesider, nyhedssitet dr.dk, var onsdag ramt af en ukendt fejl, som det meste af dagen betød, at det ikke var muligt for personalet at opdatere nyheder eller andet indhold på siden.

Hos DR fortæller centerchef for webapplikationer, Christian Christensen, at det torsdag formiddag endnu er usikkert, hvad der var årsag til problemerne, men at husets egne eksperter stadig arbejder på at finde den.

"Det vi har fokus på lige nu, er en intern integration, som lægger indhold i databasen bag vores CMS-system," fortæller han, men understreger, at der endnu er tale om en arbejdstese.

Løb løbsk

Han fortæller, at folkene onsdag gjorde en række tiltag for at få sitet op at køre. Men gisningen går på, at den automatiserede integration, der leverer indhold til databasen var løbet løbsk, og at der var så meget belastning på den, at der ikke kom ting ud på dr.dk.

"Det er så langt vi er lige nu," siger han, og fortæller, at man arbejder videre på at kortlægge årsagern til hændelsen.

Samtidig er det stadig usikkert, om det var dette problem alene, som forårsagede det daglange problem.

Reserve-side lagt på

Midt på eftermiddagen besluttede DR onsdag at skifte den fejlramte hjemmeside ud med et antikt udseende nødsite, som gjorde det muligt for organisationen at få nyheder ud til licensbetalerne.

Her oplyste DR, at der ikke var nogen tidshorisont på at løse fejlen, som skyldtes overbelastede systemer.

Omkring klokken 16 lykkedes det imidlertid DR at få den rigtige hjemmeside i luften igen med opdaterede nyheder.

Komplekse systemer

Christian Christensen fortæller, at der er tale om komplekse systemer, og at en fejl ét sted kan påvirke ting andre steder.

"Det er selvfølgelig nogle komplekse systemer, og de systemer hænger sammen. Og hvis der sker noget der ene sted, så kan det påvirke noget et andet sted," siger han.

DR er kendt for at have mange decentralt styrede systemer, som er integrerede på kryds og tværs, med dr.nu ovenpå.

Og det er ifølge Cristian Christensen antallet, størrelsen og kompleksiteten af systemerne, som gør, at det ikke på kort tid er muligt at afgøre, præcis hvad årsagen til problemet var.

Ingen hackere

Men han fortæller, at der er tale om en datafejl eller en teknisk fejl, og at hackerangreb og lignende ting er udelukket.

Fejlen påvirkede ikke streamet indhold ellers andre af DR's digitale tjenester, fortæller centerchefen.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job