Ukendt it-fejl tvang DR i nødberedskab

DR leder stadig efter årsagen til it-fejl, som har tvunget nyhedssitet dr.dk i nødberedskab.

Artikel top billede

Sådan så dr.dk ud, da Googles robotter onsdag klokken 14.03 kom forbi.

En af Danmarks mest besøgte hjemmesider, nyhedssitet dr.dk, var onsdag ramt af en ukendt fejl, som det meste af dagen betød, at det ikke var muligt for personalet at opdatere nyheder eller andet indhold på siden.

Hos DR fortæller centerchef for webapplikationer, Christian Christensen, at det torsdag formiddag endnu er usikkert, hvad der var årsag til problemerne, men at husets egne eksperter stadig arbejder på at finde den.

"Det vi har fokus på lige nu, er en intern integration, som lægger indhold i databasen bag vores CMS-system," fortæller han, men understreger, at der endnu er tale om en arbejdstese.

Løb løbsk

Han fortæller, at folkene onsdag gjorde en række tiltag for at få sitet op at køre. Men gisningen går på, at den automatiserede integration, der leverer indhold til databasen var løbet løbsk, og at der var så meget belastning på den, at der ikke kom ting ud på dr.dk.

"Det er så langt vi er lige nu," siger han, og fortæller, at man arbejder videre på at kortlægge årsagern til hændelsen.

Samtidig er det stadig usikkert, om det var dette problem alene, som forårsagede det daglange problem.

Reserve-side lagt på

Midt på eftermiddagen besluttede DR onsdag at skifte den fejlramte hjemmeside ud med et antikt udseende nødsite, som gjorde det muligt for organisationen at få nyheder ud til licensbetalerne.

Her oplyste DR, at der ikke var nogen tidshorisont på at løse fejlen, som skyldtes overbelastede systemer.

Omkring klokken 16 lykkedes det imidlertid DR at få den rigtige hjemmeside i luften igen med opdaterede nyheder.

Komplekse systemer

Christian Christensen fortæller, at der er tale om komplekse systemer, og at en fejl ét sted kan påvirke ting andre steder.

"Det er selvfølgelig nogle komplekse systemer, og de systemer hænger sammen. Og hvis der sker noget der ene sted, så kan det påvirke noget et andet sted," siger han.

DR er kendt for at have mange decentralt styrede systemer, som er integrerede på kryds og tværs, med dr.nu ovenpå.

Og det er ifølge Cristian Christensen antallet, størrelsen og kompleksiteten af systemerne, som gør, at det ikke på kort tid er muligt at afgøre, præcis hvad årsagen til problemet var.

Ingen hackere

Men han fortæller, at der er tale om en datafejl eller en teknisk fejl, og at hackerangreb og lignende ting er udelukket.

Fejlen påvirkede ikke streamet indhold ellers andre af DR's digitale tjenester, fortæller centerchefen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S