Firma trak stikket til omstridt it-udbud: Spild af tid

Kendt firma i ESDH-branchen trak sig ud af kontroversielt udbud.

Artikel top billede

Administrerende direktør Jakob H. Kraglund forklarer, hvorfor Traen trak sig fra omstridt it-udbud.

Læs også:

Dansk it-kæmpe raser: Udbuds-vinder givet på forhånd

Hård kritik: Stort dansk it-udbud er ren skueproces

ESDH-leverandøren, der leverer systemer til en stribe kommuner, blev i første omgang prækvalificeret til det kontroversielle SBSYS-udbud.

Men på trods af at rammeaftalen potentielt indeholder 94 kunder, så trak Traen sig fra udbuddet.

"Vi valgte ikke at komme med et bud," fortæller administrerende direktør Jakob H. Kraglund fra Traen.

Han forklarer, at selskabet undervejs simpelthen vurderede, at brugerklubben slet ikke var interesseret i at få glæde af Traens mangeårige erfaring og standardprodukter på området, men udelukkende ville købe ressourcer til at udvikle deres eget system.

"Derfor ville vi ikke spilde tid på det," siger han.

Skeptisk overfor konstruktionen

Imidlertid er Jakob H. Kraglund stærkt skeptisk overfor hele konstruktion og det tilhørende udbud.

"Hvorfor skal offentlige myndigheder udvikle deres eget system, når der findes masser af løsninger i et stærkt konkurrencepræget marked?" spørger han.

Tidligere har ITEK under Dansk Industri kaldt udbuddet en "skueproces" og it-kæmpen Fujitsu har fortalt, at kun Ditmer A/S kunne vinde udbuddet.

Brugerklub: Spild af alles tid

Hos brugerklubben SBSYS gør formand Helle Berg, der også er digitaliseringschef i Struer Kommune, det klart, hvad man forventede i forbindelse med udbuddet.

"Hvis man læser udbudsmaterialet, står det jo ganske klart, at det er en opgave om fortsat videreudvikling og kodning af vores eksisterende system, vi beder om tilbud på. Så derfor er det da helt korrekt, at det ville være spild af alles tid at indsende et tilbud på salg af standardprodukter, uanset hvor meget erfaring man har med dem," udtaler hun.

Hun forklarer, at "vi har et unikt system, der er resultatet af flere års brugerdrevet innovation, fordi det hele tiden videreudvikles i takt med brugernes behov og ønsker".

"Og det er opgaven med at sikre denne fortsatte udvikling, vi har bedt om tilbud på, så vi også i fremtiden kan sikre brugerne en skræddersyet løsning til lige netop de aktuelle opgaver, de sidder med," slutter Helle Berg.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job