Danske Telia klar til at købe stor konkurrent

Danske Telia er klar til at købe en af sine store konkurrenter på det danske marked

Artikel top billede

Læs også:

Telia i massiv sparerunde: Tusindvis af ansatte fjernes.

Danske firmaer : Dette teleselskab er landets bedste.

Så kort tid holder de danske telebosser i jobbet.

Telia er klar til at købe en af sine store konkurrenter på det danske telemarked, skriver Berlingske.

Ifølge Telias danske direktør, Søren Abildgaard, kan de danske teleselskaber ikke vokse organisk, og derfor er der kun opkøb tilbage.

"Der er ikke så hulens mange uafhængige selskaber at købe. De er alle ejet af en af de store, så man er nødt til at købe en af de store," siger Søren Abildgaard til Berlingske.

Søren Abildgaard siger til avisen, at han i princippet er klar til at købe 3, som er det eneste danske teleselskab, der i de seneste 10 år er vokset organisk.

Men 3's ejere forlanger ifølge svenske medier 6,6 milliarder kroner for sit danske selskab. Søren Abildgaard mener, at selskabet kun er tre milliarder kroner værd.

3 ejes ifølge Berlingske med 60 procent af Hong Kong-baserede Hutchison Whampoa og med 40 procent af svenske Wallenberg.

"Der er lang vej til at få strategisk værdi for de penge, og det er ikke noget, som jeg er villig til at betale," siger han til avisen.

Han peger samtidig på, at TDC længe har været til salg.

"Men spørgsmålet er, hvor mange synergier, der er, og hvor mange værdier, der allerede er taget ud af selskabet," siger Søren Abildgaard til Berlingske.

Telia er det største teleselskab i Norden og blandt de 10 største teleselskaber i verden, men er herhjemme mindre end både TDC og Telenor.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S