Vurdering: Windows 8 vil markere slutningen på Microsoft OS

Windows 8 vil markere slutningen på en tid, der har været domineret af Microsofts store systemsystemer, mener fremtrædende direktør.

Artikel top billede

Microsofts kommende styresystem, Windows 8, vil markere slutningen på Microsofts markeds-dominerende serie af Windows-styresystemer.

Det mener Marc Benioff, der er stifter af og direktør i cloud-firmaet Salesforce, der er en konkurrent til Microsoft på markedet for cloud-baserede økonomistyrings-systemer.

Marc Benioff mener, at øget konkurrence og alternative muligheder inden for de kommende år vil gøre, at Microsoft vil drosle ned for udviklingen af flere Windows-versioner.

Marc Benioff mener, at lanceringen af Windows 8 vil være begivenhed, der får CIO'erne til at sætte sig ned og overveje, om de skal fortsætte med Windows eller komme i gang med alternativer.

Han peger på, at en standard-frase i CIO-kontorerne for nogle år siden var "Windows 7's opgraderings-cyklus."

"Men vi kommer ikke til at høre om Windows 8's opgraderingscyklus. Jeg siger det ikke som en stor og aggressiv udmelding rettet mod Microsoft. Det er bare virkeligheden i nutidens it-miljøer," siger han.

Han mener, at Windows er blevet 'irrelevant,' og at grundlaget for Microsofts store styresystemer i de kommende år vil bliver undermineret af næste generations trådløse LTE-netværk.

De vil ifølge Marc Benioffs mening bane vejen for det helt store cloud-gennembrud.

"Vi er der ikke helt endnu. Vi kan ikke sige, at alting er baseret helt på en heterogen klient eller på LTE eller på cloud. Men vi er som industri på vej til dette nye, spændende sted," siger han.

Læs også:

It-cheferne delte: Er Windows 8 værd at satse på?

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt.

Derfor fravælger erhvervslivet Windows 8.

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær.

Windows 8: Få svar på de mest brændende spørgsmål.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics