Vurdering: Windows 8 vil markere slutningen på Microsoft OS

Windows 8 vil markere slutningen på en tid, der har været domineret af Microsofts store systemsystemer, mener fremtrædende direktør.

Artikel top billede

Microsofts kommende styresystem, Windows 8, vil markere slutningen på Microsofts markeds-dominerende serie af Windows-styresystemer.

Det mener Marc Benioff, der er stifter af og direktør i cloud-firmaet Salesforce, der er en konkurrent til Microsoft på markedet for cloud-baserede økonomistyrings-systemer.

Marc Benioff mener, at øget konkurrence og alternative muligheder inden for de kommende år vil gøre, at Microsoft vil drosle ned for udviklingen af flere Windows-versioner.

Marc Benioff mener, at lanceringen af Windows 8 vil være begivenhed, der får CIO'erne til at sætte sig ned og overveje, om de skal fortsætte med Windows eller komme i gang med alternativer.

Han peger på, at en standard-frase i CIO-kontorerne for nogle år siden var "Windows 7's opgraderings-cyklus."

"Men vi kommer ikke til at høre om Windows 8's opgraderingscyklus. Jeg siger det ikke som en stor og aggressiv udmelding rettet mod Microsoft. Det er bare virkeligheden i nutidens it-miljøer," siger han.

Han mener, at Windows er blevet 'irrelevant,' og at grundlaget for Microsofts store styresystemer i de kommende år vil bliver undermineret af næste generations trådløse LTE-netværk.

De vil ifølge Marc Benioffs mening bane vejen for det helt store cloud-gennembrud.

"Vi er der ikke helt endnu. Vi kan ikke sige, at alting er baseret helt på en heterogen klient eller på LTE eller på cloud. Men vi er som industri på vej til dette nye, spændende sted," siger han.

Læs også:

It-cheferne delte: Er Windows 8 værd at satse på?

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt.

Derfor fravælger erhvervslivet Windows 8.

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær.

Windows 8: Få svar på de mest brændende spørgsmål.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS