Mærsk Data køber fuld kontrol med Acure

Mærsk Data har købt resten af Acure, som arbejder med it til sundhedssektoren, deriblandt portalen sundhed.dk. Sælger er medstifterne i EOS Gruppen.

Mærsk Data har købt de resterende 30 procent af aktierne i Acure, som udvikler elektroniske patientjournaler og står for teknikken bag den offentlige sundhedsportal.

Sælgeren er EOS Gruppen, hvis nu 37-årige medstifter Jørn Larsen for knap to år siden var primus motor bag stiftelsen af Acure.

Med en fortid i A.P. Møller henvendte han sig til Mærsk Data, da EOS-selskabet Medfork begyndte at få flere og flere kunder fra sundhedsvæsenet til sine objektorienterede it-systemer.

Prisen oplyses ikke

De to selskaber stiftede sammen Acure, som i dag har 60 fastansatte og 30 tilknyttede konsulenter, dels fra Mærsk Data og dels fra EOS Gruppen.

- Men nu er min mission fuldført, siger Jørn Larsen om salget.

Hverken han eller Mærsk Data oplyser dog, hvad det har kostet Mærsk Data at købe EOS Gruppen ud af Acure.

- EOS er blevet mere solidt ved denne handel, og jeg sikrer begge selskaber på denne måde, er Jørn Larsens eneste kommentar til spørgsmålet om beløbsstørrelsen.

Omsætning nær 100 millioner kroner

I tråd med den gældende politik i Mærsk-selskaberne oplyses omsætningen i Acure heller ikke, før de officielle regnskabstal foreligger, men direktør i Acure Johannes Møller anslår den til 100 millioner kroner i 2003.

Jørn Larsen skal fortsat drive en del af Acure-forretningen, samtidig med at han vil optrappe aktiviteterne i EOS Gruppen, som nu ikke længere har nogen aktiviteter inden for sundhedsområdet.

Datterselskabet Trifork var eksempelvis en af de første virksomheder, der gik stærkt ind i Java-programmering og har udviklet den eneste danske J2EE-applikationsserver, fortæller Jørn Larsen.

Acure vil også fremover trække på konsulenter fra EOS Gruppen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect