Mærsk Data køber fuld kontrol med Acure

Mærsk Data har købt resten af Acure, som arbejder med it til sundhedssektoren, deriblandt portalen sundhed.dk. Sælger er medstifterne i EOS Gruppen.

Mærsk Data har købt de resterende 30 procent af aktierne i Acure, som udvikler elektroniske patientjournaler og står for teknikken bag den offentlige sundhedsportal.

Sælgeren er EOS Gruppen, hvis nu 37-årige medstifter Jørn Larsen for knap to år siden var primus motor bag stiftelsen af Acure.

Med en fortid i A.P. Møller henvendte han sig til Mærsk Data, da EOS-selskabet Medfork begyndte at få flere og flere kunder fra sundhedsvæsenet til sine objektorienterede it-systemer.

Prisen oplyses ikke

De to selskaber stiftede sammen Acure, som i dag har 60 fastansatte og 30 tilknyttede konsulenter, dels fra Mærsk Data og dels fra EOS Gruppen.

- Men nu er min mission fuldført, siger Jørn Larsen om salget.

Hverken han eller Mærsk Data oplyser dog, hvad det har kostet Mærsk Data at købe EOS Gruppen ud af Acure.

- EOS er blevet mere solidt ved denne handel, og jeg sikrer begge selskaber på denne måde, er Jørn Larsens eneste kommentar til spørgsmålet om beløbsstørrelsen.

Omsætning nær 100 millioner kroner

I tråd med den gældende politik i Mærsk-selskaberne oplyses omsætningen i Acure heller ikke, før de officielle regnskabstal foreligger, men direktør i Acure Johannes Møller anslår den til 100 millioner kroner i 2003.

Jørn Larsen skal fortsat drive en del af Acure-forretningen, samtidig med at han vil optrappe aktiviteterne i EOS Gruppen, som nu ikke længere har nogen aktiviteter inden for sundhedsområdet.

Datterselskabet Trifork var eksempelvis en af de første virksomheder, der gik stærkt ind i Java-programmering og har udviklet den eneste danske J2EE-applikationsserver, fortæller Jørn Larsen.

Acure vil også fremover trække på konsulenter fra EOS Gruppen.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S