Mærsk Data køber fuld kontrol med Acure

Mærsk Data har købt resten af Acure, som arbejder med it til sundhedssektoren, deriblandt portalen sundhed.dk. Sælger er medstifterne i EOS Gruppen.

Mærsk Data har købt de resterende 30 procent af aktierne i Acure, som udvikler elektroniske patientjournaler og står for teknikken bag den offentlige sundhedsportal.

Sælgeren er EOS Gruppen, hvis nu 37-årige medstifter Jørn Larsen for knap to år siden var primus motor bag stiftelsen af Acure.

Med en fortid i A.P. Møller henvendte han sig til Mærsk Data, da EOS-selskabet Medfork begyndte at få flere og flere kunder fra sundhedsvæsenet til sine objektorienterede it-systemer.

Prisen oplyses ikke

De to selskaber stiftede sammen Acure, som i dag har 60 fastansatte og 30 tilknyttede konsulenter, dels fra Mærsk Data og dels fra EOS Gruppen.

- Men nu er min mission fuldført, siger Jørn Larsen om salget.

Hverken han eller Mærsk Data oplyser dog, hvad det har kostet Mærsk Data at købe EOS Gruppen ud af Acure.

- EOS er blevet mere solidt ved denne handel, og jeg sikrer begge selskaber på denne måde, er Jørn Larsens eneste kommentar til spørgsmålet om beløbsstørrelsen.

Omsætning nær 100 millioner kroner

I tråd med den gældende politik i Mærsk-selskaberne oplyses omsætningen i Acure heller ikke, før de officielle regnskabstal foreligger, men direktør i Acure Johannes Møller anslår den til 100 millioner kroner i 2003.

Jørn Larsen skal fortsat drive en del af Acure-forretningen, samtidig med at han vil optrappe aktiviteterne i EOS Gruppen, som nu ikke længere har nogen aktiviteter inden for sundhedsområdet.

Datterselskabet Trifork var eksempelvis en af de første virksomheder, der gik stærkt ind i Java-programmering og har udviklet den eneste danske J2EE-applikationsserver, fortæller Jørn Larsen.

Acure vil også fremover trække på konsulenter fra EOS Gruppen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S