It-fagforbund opstiller ny kandidat til formandsvalg

It-fagforbund opstiller en ny kandidat til det nærtstående formandsvalg. Se hvem medlemmerne kan stemme på.

Artikel top billede

Læs også: Formand stopper i stort dansk it-fagforbund

Det bliver som ventet en af de to eksisterende næstformænd, Thomas Bisballe, der bliver opstillet til næstformandsposten i it-fagforbundet Samdata\HK.

Det sker efter at den hidtidige formand Pia Brade i september meddelte, at hun ikke stiller op igen.

Rokaden, som medlemmerne skal stemme om på et delgeretmøde den 28. og 29. oktober, betyder at Samdata/HK samtidig opstiller en ny næstformand.

Samdata\HK har to næstformandsposter, fortæller Per R. N. Nielsen, som har den anden næstformandspost i Samdata/HK. 

Den nye kandidat er Gitte Korsgaard, der arbejder i Beskæftigelsesministeriet som it-konsulent, hvor hun er her samtidig tillidsrepræsentant for 120 medarbejdere. Det er 30 år siden hun tog sin første it-uddannelse.

Ingen modkandidater

Samdatas formandskab forventer ifølge Per R. N. Nielsen ikke kampvalg på weekendens delegeretmøde. 

I al fald er der ikke på nuværende tidspunkt nogen modkandidater der har valgt at stille op, fortæller han.

Imidlertid er Samdata\HK's regelsæt sådan, at enhver har mulighed for at stille op på selve dagen.

"Grunden til at det er os tre som stiller op, er at Gitte kommer fra Stat mens Thomas og jeg kommer fra det private område. Og dermed er vi dækken ind på tværs af de sektorer, som HK har," siger han, og peger på at Samdata jo har medlemmer på tværs af HK's traditionelle sektorer.

Samdata-medlemmerne vælger det nye formandsskab for en periode på tre år.

Pia Brade begrundede i september sit formandsstop med, at hun synes hun har fået opfyldtd alle sine ønsker for foreningens udvikling.    

Også konkurrenten Prosa har formandsvalg i denne tid. I november kan medlemmerne her foreløbigt vælge mellem den siddende formand Niels Bertelsen og udfordreren Thomas Kølle.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S